Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Zemřela legenda a média se předháněla, kdo ji pochválí lépe. Přinejmenším dva lidé si ale myslí úplně něco jiného. Její rodinný život vyvrcholil tragédií, k níž se syn přiznal a veřejně projevil lítost. Ona sama toho ale prý nebyla schopná

08.09.2016
Zemřela legenda a média se předháněla, kdo ji pochválí lépe. Přinejmenším dva lidé si ale myslí úplně něco jiného. Její rodinný život vyvrcholil tragédií, k níž se syn přiznal a veřejně projevil lítost. Ona sama toho ale prý nebyla schopná

Foto: ČT

Popisek: Věra Čáslavská

Po úmrtí slavné gymnastky Věry Čáslavské zní v českých médiích unisono obdiv nejen k jejím sportovním, ale i morálním kvalitám. Bylo obsáhle připomínáno, jak byla po roce 1968 perzekuována komunisty, bylo připomínáno její mnohonásobné ocenění za fair play, její práce v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla i v Českém olympijském výboru.

Prezentace „legendy a idolu morálky pro český národ“ bez zmínění negativních stránek jejího životního příběhu roztrpčila její bývalé švagrové, sestry atleta Josefa Odložila, se kterým se Čáslavská po dvaceti letech manželství rozešla ve zlém a který nakonec zemřel rukou jejich společného syna Martina. Sestry Josefa Odložila byly neobyčejně zklamány, že v záplavě obdivných slov nad zemřelou olympijskou vítězkou se zcela zapomnělo na problematické okamžiky jejího života. K těm nepochybně patří její neuspořádaný rodinný život, který vyvrcholil tragédií, k níž se podle svých švagrových nebyla Čáslavská, dnes prezentovaná jako vzor statečnosti, schopna postavit čelem.

Jde zejména o její vztah k exmanželu Odložilovi. Podle jeho sester Věra Čáslavská výrazně poškodila jeho veřejnou pověst, když olympijského medailistu, světového rekordmana a mimo jiné též velitele československé mise v jednotkách OSN v Iráku prezentovala velmi nepěkně. „I díky jednostrannému informování médií zůstane Čáslavskou nepravdivě obviněn jako tyran, mlátící svoje děti, opilec, atd.,“ píší Odložilovy sestry. Ony, které mohly vývoj v rodině Odložilových sledovat dvacet let, prý velmi dobře vědí, že realita byla taková, že to měla být především Čáslavská, kdo nebyl schopen vychovávat děti k čestnosti a pracovitosti, jak to po nich vyžadoval jejich otec. A její vlastní verze rodinného soužití měla tyto skutečnosti jenom zakrýt.

Každá strana to vidí jinak

Celé problematické soužití rodiny Odložilových vyvrcholilo v roce 1993 tragédií, o které obě části rodiny prezentují výrazně odlišné příběhy. Smutným faktem však je, že při ní Josef Odložil zemřel rukou svého syna Martina.

Podle verze, prezentované Odložilovou rodinou, měl Josef Odložil dorazit na diskotéku, kde byl jeho syn Martin, kterému chtěl pomoci s přípravou na reparát maturity a promluvit si s ním o jeho budoucím životě. Syn mu za tuto snahu nechal zahrát píseň Zelené mozky od jedné z tehdejších skinheadských kapel, poté vyběhl před diskotéku, kde otci zničil auto, a vše vyvrcholilo tím, že jej udeřil boxerem. Josef Odložil upadl do bezvědomí a o měsíc později v nemocnici zemřel.

Odlišnou verzi prezentovala rodina Čáslavské a podpořil ji i spolek Šalamoun. Podle této verze byl Josef Odložil na diskotéce opilý, vyvolal roztržku se synem a „v důsledku této roztržky upadl. Na následky nešťastného pádu zemřel“. Právě tato verze o nešťastné náhodě se stala podkladem pro milost, kterou následně Odložilovi udělil prezident Václav Havel, pro nějž Čáslavská dříve na Hradě pracovala.

Po letech se přiznal

O osmnáct let později Martin Odložil v rozhovoru přiznal, že svého otce zabil. „Pocit, který ve mně zanechal rok 1993, s ničím srovnat neumím. Myslím, že musí být neuvěřitelně těžké vyrovnat se s tím, že člověk zabije někoho cizího, ale když to udělá člověku, jehož tvář a život jsou součástí jeho, ať jsou okolnosti jakékoli, vyrovnat se s tím nedá,“ řekl v roce 2011 deníku Sport.

„Nemíníme polemizovat s uměle vytvořenou mýtickou 'omnipotencí' paní Věry Čáslavské bojovat na všech frontách, kde se dělo něco nečestného nebo nespravedlivého. Mrzí nás jenom, že při té své médii vykonstruované příkladné čestnosti a pravdomluvnosti, resp. neumění lhát, jak ji vykreslují, se v ní ani před odchodem z tohoto světa neprobudilo svědomí, aby se rodině Pepíka alespoň omluvila,“ píší dále Odložilovy sestry.

„Syn Martin, který tuto strašnou rodinnou tragédii způsobil, našel v sobě odvahu – veřejně se k zabití táty doznal a vyslovil nad svým činem lítost. Jeho matka, nositelka 'všech nejlepších lidských vlastností' a ceny fair play, tohoto schopna nebyla,“ uzavřely své prohlášení Marie Jakubíková a Miloslava Ševčíková, sestry Josefa Odložila.

Prohlášení bývalých švagrových Věry Čáslavské

Vážení,

uvědomujeme si, že tvoření legendy a idolu morálky pro český národ v osobě paní Věry Čáslavské zabírá jednotlivým redakcím tolik času, že na nápravu křivdy, kterou způsobila rodině a zvláště dětem jejího bývalého manžela a všem přátelům zveřejňováním lží a pomocí výmyslů o něm, jim už moc času nezbývá.

Z našeho bratra – důstojníka, mimo jiné sloužícího v misi OSN v Iráku, zasloužilého mistra sportu a držitele stříbrné medaile v běhu na 1500m z olympijských her v Tokiu, bývalého světového rekordmana, úspěšného trenéra – tak i díky jednostrannému informování medií zůstane Čáslavskou nepravdivě obviněn jako „tyran, mlátící svoje děti, opilec, atd.“

My, kteří jsme v blízkosti Věry Čáslavské žily více než 20 let víme dobře, že ty lži a vykonstruované epizodky měly jenom zakrýt její neschopnost vychovávat děti k čestnosti a pracovitosti tak, jak to po nich vyžadoval jejich táta.

Nemíníme polemizovat s uměle vytvořenou mýtickou „omnipotencí“ paní Věry Čáslavské, bojovat na všech frontách, kde se dělo něco nečestného, nebo nespravedlivého.

Mrzí nás jenom, že při té své médii vykonstruované příkladné čestnosti a pravdomluvnosti resp. neumění lhát, jak ji vykreslují, se v ní ani před odchodem z tohoto světa neprobudilo svědomí, aby se rodině Pepíka alespoň omluvila.

Paradoxem je skutečnost, že syn Martin, který tuto strašnou rodinnou tragédii způsobil, našel v sobě odvahu – veřejně se k zabití táty doznal a vyslovil nad svým činem lítost.

Jeho matka nositelka „ všech nejlepších lidských vlastností“ a ceny fair play tohoto SCHOPNÁ NEBYLA.

Miloslava Ševčíková
Marie Jakubiková
sestry Pepíka Odložila

Čtěte také:

Lehké to opravdu nebylo, přiznala nesmrtelná Popelka, která poprvé promluvila o zákeřné rakovině, jak je jí teď a co právě dělá. Neuvěříte, kdo je její novou žačkou; víme vše

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace