Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jak ušetřit při ohřívání vody? Pražská plynárenská přináší užitečné tipy; snaha ušetřit nemusí totiž vždy nutně znamenat omezování se. Nevěříte? Jděte na to chytře, čtěte

10.10.2016
Jak ušetřit při ohřívání vody? Pražská plynárenská přináší užitečné tipy; snaha ušetřit nemusí totiž vždy nutně znamenat omezování se. Nevěříte? Jděte na to chytře, čtěte

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Pražská plynárenská, ilustrační fotomontáž

Asi nikdo z nás si dnes již nedokáže představit svůj život bez teplé vody. Na druhou stranu však jistě není novinkou, že teplá voda není zadarmo a něco stojí. Často skloňovaným tématem tak je, jak tyto náklady snížit? Snažit se ušetřit nemusí však vždy nutně znamenat omezovat se. Jde spíše o to, dosáhnout stejných výsledků, ovšem s menší spotřebou energie. O tom, jak efektivně využívat energie, by měl v dnešní době přemýšlet každý. Nejenže tím spoříme peníze z vlastní kapsy, ale také životní prostředí.

Přinášíme pár tipů, jak snížit náklady na ohřev vody.

Osobní hygiena

Při ranním oplachování obličeje a čištění zubů používejte studenou vodu namísto teplé. Svému účelu poslouží stejně dobře a ušetříte pár zbytečných litrů denně. Vodu není nutné nechávat téct po celou dobu čištění zubů, proto nebuďte líní ji zastavit. Spotřebu teplé vody můžete snížit s pomocí perlátorů (provzdušňovacích sítek v kuchyňských i koupelnových bateriích), pákových baterií a úsporných sprchových hlavic. Díky používání úsporné sprchové hlavice a stop ventilu je možné ušetřit až 40 % teplé vody! Namísto pravidelných koupelí se naučte sprchovat. Jedna vana teplé vody vystačí nejméně na tři pohodlná sprchování. 

Věnujte pozornost nastavení teploty vody

Manuální nastavování požadované teploty použitím kohoutkové nebo pákové baterie zvyšuje spotřebu teplé vody. Někdy se udává, že tímto způsobem může bezúčelně odtéct do odpadu až 30% z objemu teplé vody, který u nás průměrně připadá na spotřebu jedné osoby.

Pro co nejvyšší úsporu energie si výstupní teplotu vody zvolte tak, aby vám vyhovovala a teplou vodu jste nemuseli příliš ředit studenou. Vodu zkrátka neohřívejte na zbytečně vysokou teplotu.  Doporučuje se ohřívat vodu na 55 – 60°C, což je optimální z ekonomických i hygienických důvodů. Výhodou je termostatická baterie, na které jednoduše nastavíme požadovanou teplotu vody a nemusíme se o více starat.

Dejte pozor také na správnou těsnost kohoutků. Stačí jeden nedostatečně utažený kohoutek v domácnosti a ztráta vody za měsíc může dosáhnout až 200 l vody.

Investice do moderních spotřebičů se vyplatí

V rámci úspor na ohřevu teplé vody v domácnosti vyplatí se investovat do moderních úsporných spotřebičů. Moderní zařízení pro topení a ohřev vody jsou totiž daleko účinnější a hospodárnější než starší, a to při stejném výkonu. Pokud topíte zemním plynem, vyplatí se používat plyn také k ohřevu vody. V případě, kdy dům využívá nízkoteplotní topnou soustavu, je nejekonomičtější variantou plynový kondenzační kotel s nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu. Pro vysokoteplotní topné soustavy je nejvhodnější obdobné řešení s klasickým plynovým kotlem. K vytápění i ohřevu vody tak bude sloužit jediný spotřebič. 

V řadě domácností se pro ohřev vody využívají plynové průtokové ohřívače vody. Jejich výhodou je, že nikde nezadržují vodu a tím šetří energii za její průběžné udržování. Ty moderní z nich mají navíc mnohem lepší možnosti regulace a zapomenout tak můžeme  na hrubé ovládání hořáku, jako u  průtokových ohřívačů starších typů.  Navíc disponují bezpečnostními prvky, které spotřebič automaticky odstaví např. v případě špatného odtahu spalin do komína.  

Jestli Váš plynový spotřebič dosluhuje nebo již nefunguje optimálně  a uvažujete o jeho výměně za nový a moderní, pomůže vám, jste –li jejím zákazníkem, třeba Pražská plynárenská a při splnění určitých podmínek se na výměně může i finančně spolupodílet. 

Vložil: Anička Vančová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace