Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Český šoubyznys ovládají šedé eminence. Veřejnost je téměř nezná, ale o to jsou vlivnější. S politiky si jdou na ruku. A kdo je neviditelnou královnou, která stojí za Tváří i Růžovkou? A kdo protřelou obchodnicí?

27.10.2016
Český šoubyznys ovládají šedé eminence. Veřejnost je téměř nezná, ale o to jsou vlivnější. S politiky si jdou na ruku. A kdo je neviditelnou královnou, která stojí za Tváří i Růžovkou? A kdo protřelou obchodnicí?

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Web Neovlivní.cz, věrný svému názvu, se věnoval nejvlivnějším lidem v českém šoubizu; fotomontáž

Investigativní deník Neovlivní.cz se systematicky věnuje lidem, kteří nejvíce ovlivňuji českou politiku, byznys a také šoubyznys. Pro mnohé je velkým překvapením, že v případě zábavního průmyslu nepatří k těm nejvlivnějším známé české hvězdy, ale především zákulisní hráči a majitelé či šéfové médií. Kdo si to s těmito šedými eminencemi v branži rozhází, má utrum… Pokračování článku, který jsme publikovali včera.

Podle seznamu TOP 10 vlivných v šoubyznysu, který sestavil Michal Barák, jsou třemi nejvlivnějšími muži v této kategorii spolumajitel televize Prima Ivan Zach, ředitel zpravodajství TV Nova Martin Švehlák  a šéfredaktor Deníku Blesk  Radek Lain.

Související:

To je překvapení! Bílá skončila až desátá, Gott neboduje vůbec. Nejvlivnější lidé českého šoubyznysu… A kdo dokázal stvořit fenomén Ládi Hrušky? O kom se píše a o kom se mlčí?

Šikovný Olda - deset milionů na Kata

Teprve na čtvrtém místě skončil muž, který je spojen s  českým šoubyznysem přímo, Oldřich Lichtenberg. Barák ho označil  za šedou eminenci  muzikálů. Tento producent a spolumajitel Divadla Broadway je vůbec nejúspěšnějším  představitelem muzikálové produkce v naší zemi. V této branži prý vládne tvrdou rukou a rozhněvat si ho mívá pro různé hvězdy i hvězdičky dost fatální důsledky. Podle Neovlivní.cz  Lichtenbergův vliv posilují také různé  politické kontakty, důležité při shánění peněz na finančně náročné muzikály.  Stál například za kampaněmi ČSSD, které dodával hvězdy na předvolební mítinky. A být za dobře s politiky se mu vyplácí. Třeba tak, že získal na produkci Kata Mydláře deset milionů z odvodů hazardních firem. A obratný je i mediálně, bulvární média zásobuje  různými zprávami ze zákulisí své muzikálové produkce. Michal Barák odtajnil také  Lichtenbergovu strategii.  Ta je prý prostá a řídí se zásadou, že divadlo se nedá řídit demokraticky.

Neviditelná královna

S českým šoubyznysem velmi úzce souvisí i neviditelná královna televizních show Simona Matásková. Ona sama si to ovšem nemyslí.  Představa, že má  moc nad některými lidmi, jen proto, že je  může někam prosadit, je jí prý odporná. Její schopnost proměnit ve zlato, na co sáhne, jí umožňuje být nezávislá a pracovat pro všechny televizní stanice, včetně veřejnoprávní ČT. Navíc je prý tvrdou vyjednavačkou, která umí dosáhnout svého. Jejím zatím posledním úspěchem je velmi úspěšná show Tvoje tvář má známý hlas, kterou vysílá TV Nova, nebo oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance na ČT.  A produkuje také nejúspěšnější televizní seriál současnosti Ordinace v růžové zahradě.  Matáskové se připisuje i mimořádná schopnost vytvářet hvězdy nebo je dokonce křísit. Za comeback jí vděčila Tereza Pergnerová nebo Barbora Tachecí. Ovšem nejvíce je tato půvabná žena spojena s talk show Jana Krause. Je to ona, kdo vybírá, případně odmítá hosty.

Manipulátorka Bílá

Zatímco Simona Matásková se v TOP 10 vlivných v šoubyznysu umístila na devátém místě, až za ní skončila Lucie Bílá, jako jediná z hvězd českého zábavního průmyslu. Tu autor dokonce označil jako manipulátorku se srdíčkem. Její strategie spočívá v tom, že široké masy dokáže přesvědčit, že jednou z nich. Díky tomu je úspěšnou sběratelkou cen popularity. Barák ale v souvislosti s tím upozorňuje na fakt, že víc desek prodává jiná Lucie, Vondráčková. Bílá je ovšem protřelá obchodnice, která navenek vytváří dojem, že se řídí srdíčkem, ale přitom naplno zapojuje mozeček. Její práce s médií a veřejným míněním je absolutně přesná. Neovlivni.cz v této souvislosti cituje Pavla Novotného, který vyslovil v jednom skandálním rozhovoru  přesvědčení, že Bílá je jednou z největších manipulátorek davů a  českých médií. A připomíná také Novotného drsné přirovnání, když před časem Bílou označil  za Anděla smrti, protože se podle něj přiživovala na smrti slavných lidí, např. Stelly Zázvorkové, Petra Hapky nebo Jiřiny Jiráskové. Nakonec autor zmiňuje také její politické kontakty, napřed podporovala Václava Klause, nyní Miloše Zemana.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře