Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Je to venku: Nejvyšší meta? Když mentál nedá metál, zaznělo u Krause. Divák kontroverzní úvod vidět neměl, nakonec ho Prima pustila… Mnoho povyku pro nic, nebo výstřel z Aurory? A co když je to jinak?

27.10.2016
Je to venku: Nejvyšší meta? Když mentál nedá metál, zaznělo u Krause. Divák kontroverzní úvod vidět neměl, nakonec ho Prima pustila… Mnoho povyku pro nic, nebo výstřel z Aurory? A co když je to jinak?

Foto: Facebook Jana Krause

Popisek: Snímek z úvodu Show Jana Krause

AKTUALIZOVÁNO, VIDEO Na Youtube se dnes odpoledne objevila nezkrácená verze úvodu Show Jana Krause. Ta se měla vysílat včera, TV Prima se ale rozhodla ji neodvysílat, učinila tak – podle Jana Krause, který se k celé aféře vyjádřil po poledni v krátkém videu též na Youtube evidentně na nátlak veřejnosti a médií – až dnes večer. A to včetně začátku, ve kterém čtyřicítka produkcí oslovených slavných osobností přeje naší republice k zítřejšímu svátku a svou zdravici využila k vyjádření negativního názoru na prezidenta.

Je třeba dodat, že zmíněné osobnosti jsou svým postojem k prezidentovi známé, takže v jejich případě nejde o nijak nový názor… Janek Ledecký, Michael Kocáb, Dan Bárta, Bára Poláková, Vladimír Polívka, Táňa Fischerová, Helena Třeštíková, Jan Ruml, Michael Žantovský, Pavel Liška, Jiřina Šiklová a další, ti se sešli v Show Jana Krause, aby se vyjádřili k oslavě zítřejšího státního svátku. A cože to padlo tak kontroverzního, že to Prima původně nechtěla odvysílat?

Poslanci by se měli pochlapit, říká Jan Ruml
Na jevišti se shromáždilo asi 40 politiků, umělců a dalších veřejných osobností. První si vzal slovo bývalý politik Jan Ruml. „Chtěl bych popřát Miloši Zemanovi ke státnímu svátku, aby poslanci měli tolik síly a sdělili mu, že podle paragrafu 66 ústavy není schopen vykonávat svoji funkci. On se pak bude muset bránit u ústavního soudu, ale chvíli od něj budeme mít pokoj,“ vyvolal Ruml ovace publika.

Nelze lhát donekonečna

Jiní viděli poslední dny nadějně. „Stalo se mnoho věcí – například osobní statečnost Daniela Hermana, se kterou se sešel s dalajlámou, upachtěný dopis čtyř státních činitelů, machinace s vyznamenáním, to vše nám snad narovnává páteř,“ řekl Michael Kocáb. A jeho kolega, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský dodal, že doufá, že státní svátek bude svědectvím toho, že nelze všechny donekonečna obelhávat.

Zeman je starý, co s ním

Jiřina Šiklová konstatovala, že „nemá cenu se pořád zaobírat Milošem Zemanem. Je to starý muž, má právo na sebe upozorňovat.“ Ostřeji to vidí Táňa Fischerová: „Naši nejvyšší představitelé z nás dělají gubernii Číny a pan prezident se chová jako gubernátor, pro kterého lidská práva tím trpí,“ obula se do prezidenta.

Naší zemi si ukrást nenecháme, křičí herečka

A ještě ostřejší byla herečka Bára Štěpánová. „Naši zemi si ukrást nedáme, ani tím monstrem na Hradě, ani tím pánem ze Slovenska,“ rozčílila se. A tuhle znáte? „Co je nejvyšší meta? Když mentál nedá metál,“ zaznělo  z pléna spolu s pozváním na antizemanovskou oslavu na Staroměstské náměstí.

Po nátlaku Prima pořad pustila, ale…

Díl Show Jana Krause s tímto začátkem měla běžet včera.  Běžela dnes, včetně začátku, který prý porušuje zákon o televizním vysílání, protože je neobjektivní. Sám moderátor Jan Kraus se stanoviskem vedení komerční stanice nesouhlasil a vinil ji z toho, že nemá nastudovanou smlouvu s tvůrci zábavního pořadu. „Televize Prima oznámila, že odvysílá naší včerejší (středeční) show. Mám z toho radost a myslím, že je to zásluhou vaší (diváků), médií, novinářů a asi sociálních sítích. Jsem za to rád, člověk to dělá proto, aby to lidé viděli,“ sdělil ve čtvrtek odpoledne ve svém prohlášení.

Cenzuruje Prima pořad?

Co se týče obav televize z toho, že by úvodní pasáží porušila objektivitu a nevyváženost vysílání, poznamenal: „Já si to tedy nemyslím ani všichni moji právníci. Nicméně doufám, že to televize Prima odvysílá tak, jak jsme jí to předali. Kdyby to do toho zasáhla, bylo by to v rozporu s naší smlouvou, kterou na výrobu pořadu s televizí Prima máme. A to už by byla cenzura.“

Podívejte se na ten kontroverzní úvod:

Něco za tím je

„Chodil jsem včera večer ulicemi Londýna a najednou se se mnou spojil významný pražský píárista Jan Hájek, majitel agentury, která se specializuje na PR v oblasti televizního šoubyznysu. Už jsem s ním tak asi čtyři roky nemluvil. Napsal mi, že Prima zakázala pořad Jana Krause, v němž byl ministr kultury Herman a stařičký pan Brady, kterému prezident odmítl dát státní vyznamenání, protože se jeho synovec Herman sešel s dalajlámou. Součástí informace byly i výborné profesionální fotografie z úterního natáčení, na nichž vidíme výrazný soubor osob, jimž se v mediálním slovníku říká osobnosti, což z nich poněkud nepatřičně činí automaticky lidi lepší kategorie. Prezidentův mluvčí Ovčáček označil shluk na fotografiích za zakládání Občanského fóra a něco na tom je. Pro mě to jen na rozdíl od něj nemá tak negativní zvuk, jen si pod tím slovem představuji divadelní provozování revoluce,“ napsal na svůj web Svobodné fórum šéfredaktor Pavel Šafr.

A pokračuje: „Podíval jsem se tedy, kdo tu informaci o cenzuře už má a koukám, že Echo. Zpráva Echa uvádí, že na Zemanově blízké televizi nebyl pořad v oznámený čas odvysílán, přitom jen Prima poměrně bombasticky avizovala. Jan Kraus prý nereaguje na telefonáty, ale Prahou se již šíří informace o zemanovské cenzuře a lidé na sociálních sítích povstávají k odporu. Později již přinášejí informaci i Lidovky. Jejich zprávě vévodí Babišův prominentní novinář a garant intelektuálního přesahu hnutí ANO Jan Macháček, který jako účastník natáčení potvrzuje zemanovskou cenzuru na Primě. Režisér pořadu v noci dává na YouTube ukázku z pořadu, kde mluví Kraus, Herman a Brady. Tak to jsou v kostce večerní informace o zemanovské cenzuře. A mě se na té celé příhodě takřka okamžitě něco nezdálo.“

A je to Babiš!

„Tak předně – proč mi ji sděluje PR agentura a proč dostanu okamžitě i fotografie s patetickým shromážděním celebrit, kteří zde stojí v hrdinném odporu vůči prezidentovi? Dále: Televize Prima, která je ve zprávě Echa označena za zemanovskou televizi, je v posledních letech přeci především Babišovou televizí, a to tak, že bychom se nemohli divit jeho skrytému vlastnictví. V neodvysílaném, ale dobře rozšířeném pořadu však vystupují lidé, kteří s Babišem spolupracují (Macháček, Kraus). O chronickém sklonu k mediálnímu kýči si u fenoménu, kterému se říkal „pražské osobnosti“, myslím už léta svoje. Je to zvláštní sklon dělat hrdinná revoluční gesta v případech, kdy ve skutečnosti až tak moc nic nehrozí,“ konstatuje Šafr.

Společný boj za dobrou věc, nebo pražská kavárna s náhubkem?

„Už proto mezi těmito osobnostmi existuje vysoká poptávka po divadelní formě vlastní cenzury, která jim vytvoří pocit společného boje za dobrou věc. Že je celý případ cenzury na Primě ukázkovým příkladem oblíbené metody „vrtěti psem“, je do očí bijící. Můžeme se jen dohadovat, zda má tato story autentické jádro v tom, že někdo na Primě chtěl pořad opravdu cenzurovat. Vzhledem k bombastické upoutávce na internetu Primy to ale není zcela pravděpodobné,“ pochybuje Šafr.

A dokládá: „Rychlý průzkum veřejného mínění navíc ukazuje, že veřejnost věří spíše Hermanovi než Zemanovi ve sporu o vyznamenání pana Bradyho. Ten, kdo tu velice úspěšně vrtí psem, je téměř jistě Andrej Babiš. Cenzura na Primě je buď od začátku hezky vymyšlený divadélkem pro pražskou kavárnu, nebo se jednalo o prozemanovský úlet nějakého snaživce, který byl následně celým marketingovým strojem Andreje Babiše dokonale využit. Babiš, který fakticky hybernoval česká média, opravdu potřebuje, aby revolučně naladěné pražské elity bojovaly s Milošem Zemanem. A díky ohromnému množství vynaložených peněz se mu již léta daří držet celou „pražskou kavárnu“ na uzdě.“

Babiš má prý Zemana v hrsti

A Šafr přichází s vysvětlením: „Jestliže nyní, jak dokládá jeho aktuální komunikační strategie, vystupuje stále více proti Zemanovi, ač byl dlouho jeho spojenec, tak je to jednak proto, že Miloš Zeman je opravdu exemplárním případem zemského škůdce a jednak ho Zeman z jeho hlediska podrazil v kauze reformy policie, kdy mu nepodržel jeho dvorního policistu Roberta Šlachtu.“

„Andrej Babiš ale ve skutečnosti nebojuje s Milošem Zemanem. Má ho totiž docela v hrsti. Zeman dobře ví, že jeho další zvolení závisí na něm. Babiš velmi obratně provádí dvě vrstvy komunikace. V té jedné, masové komunikaci bojuje společně s panem prezidentem proti uprchlíkům a proti hydře korupce. K tomu se hodí Prima. A v té druhé vrstvě komunikace je Andrej Babišem ryzí dalajlámista, podporovatel Daniela Hermana a nyní i kritik Miloše Zemana. K této taktice se hodí Twitter, Lidové noviny a Jan Macháček. Skutečným vítězem protizemanovského odporu nejsou pražské osobnosti či pražská kavárna. Ty byly jen použity pro svoji schopnost vytvořit divadelní efekt. Skutečným vítězem je Andrej Babiš. A můžeme se jen dohadovat, zda svoji Primu použil jen v opačném gardu a nebo mu ona sama svým zvláštním založením přinesla tuto cennou trofej,“ zakončuje šéfredaktor, který je svým „svatým“ bojem proti Babišovi již proslulý a který přišel první s precizně vypracovanou konspirační teorií. Mnohé jistě budou následovat…

Babišova dlouhá ruka?

Televize Prima čelila kritice za to, že ve středu večer nepustila do vysílání avizovanou Show Jana Krause. V podvečer pak Prima ohlásila, že show s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym odvysílá bez úprav. Ve skutečnosti, jak se posléze ukázalo, však z pořadu byla vystřižena kritika Andreje Babiše. Na úvod pořadu vystoupilo několik známých lidí, kteří vyjádřili odpor vůči chování prezidenta Miloše Zemana. Pasáž, ve které herečka Bára Štěpánová kritizuje nejenom Miloše Zemana, ale i Andreje Babiše, však v televizi nezazněla. „Bylo kdysi takové heslo – republiku si rozvracet nedáme. Tak prosím pěkně, naši zemi si ukrást nedáme. Ani tím monstrem na Hradě, ani tím pánem ze Slovenska,“ uvedla Bára Štěpánová. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace