Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Fiasko s křesťanskými uprchlíky z Iráku pokračuje. Bývalý spolupracovník nadace Generaci 21 obviňuje z machinací s lidmi a zneužívání financí. Padá jméno Jana Talafanta, prý hrubiána a mučitele

28.10.2016
Fiasko s křesťanskými uprchlíky z Iráku pokračuje. Bývalý spolupracovník nadace Generaci 21 obviňuje z machinací s lidmi a zneužívání financí. Padá jméno Jana Talafanta, prý hrubiána a mučitele

Foto: Hans Štembera

Popisek: Salman Hasan

Projekt nadačního fondu Generace 21 byl obrovským fiaskem, otázka je, čí je to vina. Na tom se momentálně nějak nemohou shodnout Iráčan Salman Hasan, který pro nadační fond sám původně pracoval, se zástupci Generace 21. Nyní, mimochodem, pobývá na území ČR již jen 35 křesťanských uprchlíků z té devadesátky, kterou NF G21 dopravil z Iráku. Neustále jich ubývá, v červnu to ještě bylo 40 lidí. Žijí v péči Slezské diakonie v bytech v Českém Těšíně a v Praze v péči Armády spásy.

Připomeňme si, oč šlo. Do České republiky mělo z Iráku přijet na 153 křesťanů, kteří jsou ve své zemi pronásledováni Islámským státem, nebo jim je jinak znemožňováno žít v klidu. Do Česka dorazilo na 89 uprchlíků, jenže většina z nich buď utekla do Německa, nebo se dokonce začali vracet zpět do Iráku. V tuto chvíli žije v Česku 35 iráckých křesťanů.

Muslim, který konvertoval ke křesťanství

Hasan se se zástupci nadačního fondu, pro který původně v Iráku pomáhal vybírat adepty pro přesídlení, nepohodl už na jaře. Tehdy už tvrdil, že seznamy byly upravovány a k nám se dostali lidé, kteří pomoc nepotřebovali. A nyní se Hasan znovu obrací na média. „S novými obviněními včera přišel Iráčan Salman Hasan. Původně muslim, který konvertoval ke křesťanství, vzal si za ženu Češku a dnes káže v křesťanských komunitách o násilném charakteru islámu a netoleranci muslimů,“ píší sobotní Lidové noviny.

Kdo se dostal na seznamy?

Iráčan podle Parlamentních listů vyčetl Generaci 21, že žadatele o azyl špatně informuje a následně vyškrtává lidi ze seznamu osob, kterým se má dostat pomoci. Své o tom podle všeho ví Saad Ghánim, který se chtěl do Česka dostat i se svou dcerou. Na první pokus se mu to však nepodařilo, protože ho Generace 21 vyškrtla ze seznamu prověřených lidí, kterým se mělo dostat pomoci. Organizace to odůvodňuje tím, že Saad nepodstoupil lékařskou prohlídku. Iráčan to přiznává, jenže také dodává, že mu v Generaci 21 řekli, že na tuto zdravotní prohlídku chodit nemusí.

Zrušili mi víza, stěžuje si vdovec

„Mé jméno figurovalo na seznamu uprchlíků, kteří měli přijet do Česka. Ale Generace 21 z neznámého důvodu víza pro mě a pro moji dceru zrušila. Všem tvrdili, že jsem si to na poslední chvíli rozmyslel. To ale není pravda,“ tvrdí Ghánim, který momentálně v České republice pobývá na turistické vízum, to mu však za pár dní vyprší.

Chtěl k nám dostat bratra

Nadační fond toto tvrzení odmítá. „Někteří z pečlivě vybraných křesťanů se sami rozhodli zůstat v Iráku a nebo odejít do jiné země. Z toho důvodu je průběžně seznam možných přesídlených osob doplňován. Naprostá většina lidí, kteří dosud přišli do ČR, byli navržení samotným Salmanem Hasanem. Do finálního seznamu nebyl zařazen  Salmanův bratr, kterého chtěl Salman do ČR dostat, ale ten nebyl schopen předložit požadované doklady včetně křestního listu (potvrzení o křtu) nebo potvrzení duchovního. Při osobním rozhovoru s Janem Talafantem a Janem Dezortem Salmanův bratr nevyznal křesťanskou víru, ani nepotvrdil, že by byl pokřtěn. Projekt záchrany 153 křesťanů se týkal výhradně pronásledovaných křesťanů,“ vysvětluje zástupce nadačního fondu.

Hasan lže, tvrdí Generace 21

Se Salmanem Hasanem měla Generace 21 problémy i v minulosti. Měl kontakty v kurdském Irbílu a díky své ženě Kateřině mohl komunikovat i s českou stranou. „Jenže se ukázalo, že pan Hasan tomu všemu chce šéfovat, několikrát se projevil jako lhář. Spolupráci jsme proto přerušili, už nás s ním nic nepojí,“ řekl před časem jeden ze spolupracovníků Generace 21. Spolupráce se údajně zhoršila kvůli tomu, že koordinátoři nezařadili jeho bratra na seznam, protože nesplnil podmínky pro přesídlení. A vztahu neprospěla ani jeho občasná spolupráce s uskupením Islám v ČR nechceme.

Může za odchod uprchlíků?

Působil jako nenápadná postava projektu na záchranu křesťanských uprchlíků z Iráku, mnozí ale Salmana Hasana viní z toho, že právě on stojí za odjezdem některých z nich zpět do rodné země či Německa.   „Pokud se budeme bavit o důvodech, proč část uprchlíků opustila nebo chtěla opustit republiku, víme jen tolik, že s panem Hasanem byli v intenzivním kontaktu a jeho osočování nadačního fondu Generace 21 určitě k problémům přispělo,“ uvedl Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu, který byl po odjezdu skupin uprchlíků za české hranice zastaven.

Vlastní virtuální realita

Takové informace ale považuje tlumočník z Iráku za lež. Zatímco prý Generace 21 pojala záchranu desítek křesťanů jako „projekt“, on to považuje za své „životní poslání“. „Pan Hasan si vytváří svou vlastní virtuální realitu. Argumentovat s ním nemá smysl, je to jako kdybyste chtěli vést racionální diskusi s člověkem, který o sobě říká, že je Napoleon Bonaparte. Raději soustředíme naše síly na péči o uprchlíky, kteří zůstávají v ČR,“ uvedl Frýdl.

Generace 21 je teroristická organizace, tvrdí Hasan

A nyní tedy Hasan přichází s novými obviněními vůči Generaci 21. V rozhovoru pro Parlamentní listy se do nadačního fondu zostra opřel. Prý sem dovezl lidi, kteří zaplatili, a ne ty, kteří byli v nouzi a pomoc opravdu potřebovali. Prý už se obrátil na policii. „Budu informovat českou policii, protože irácká policie to již vyšetřuje. Řada uprchlíků, kteří byli na seznamu, ale byli nespravedlivě vyškrtnuti, šla informovat iráckou policii. Takže policie vyšetřuje i Generaci 21. Jedna odpovědná osoba z jednoho z největších uprchlických táborů v Erbílu mi řekla, že považuje Generaci 21 za teroristickou organizaci, protože terorizuje lidi a udělala lidem mnoho zlého. Jeho dcera byla uprchlíkem zde v ČR se svým manželem a dětmi, ale vrátili se zpět do Iráku. A řekli mi, že se vrátili, protože jim Generace 21 způsobila mnoho zla. To řekl. Takže já mám k dispozici svědectví,“ tvrdí Hasan.

Podplácel ředitel nadace?

„Bývalý člen Generace 21 nám prozradil, že jeden člověk z Generace 21 byl ochoten podplácet, konkrétně deseti tisíci dolary, aby ten projekt prosadili. Ale na webu napsali, že odešel z jiného důvodu. Jeho výpověď máme nahranou,“ říká dále Iráčan. Tím mužem, který říkal, že má připravených deset tisíc na podplácení, byl údajně ředitel nadačního fondu Jan Talafant.

Jan Talafant (vlevo) se Salmanem Hasanem

Muselo se jim stát něco strašného

„Náš záměr byl nejprve pomoci nejtěžším případům, to znamená vdovám a sirotkům, starým lidem, nemocným lidem potřebujícím pomoc a lidem, kteří přímo trpěli ze strany Islámského státu a dalších islamistů. Poté jsme sem chtěli vzít další křesťany ohrožené muslimy. A mysleli jsme, že to může být i přínos pro Českou republiku, protože křesťané normálně nezpůsobují problémy. Proto jsme byli šokováni, že se někteří křesťanští uprchlíci vrátili do Iráku. Muselo se jim tedy ze strany Generace 21 stát něco strašného, že se vrátili zpět do Iráku. To jim nezpůsobila česká vláda ani čeští občané, ale někdo jiný,“ naznačuje bývalý spolupracovník Generace 21.

Jako otroci

Co se podle něj u nás stalo? „Mám dopisy, videa, nahrávky a svědectví mnoha lidí. Zjistili jsme, že lidé, kteří byli umístěni u Jihlavy, byli umístěni na místě, které nemohli opustit. Musel tam být vždy někdo, kdo by je transportoval. Když něco potřebovali, přišli za osobou, která je měla někam převézt. Ale ta osoba se k nim nechovala slušně a nebyla kooperativní. Choval se k nim jako pán k otrokům, kteří musejí poslouchat jeho rozkazy,“ vykládá Hasan.

Talafant na ně řval a vyhrožoval jim

„Takže ti lidé říkali, předejte nás pod autoritu vlády, ne pod kontrolu Generace 21, a my zde zůstaneme. Říkali, že Jan Talafant na ně řval a vyhrožoval jim, že pojedou zpátky do Iráku. Mně to samé udělal v Erbílu v mé vlastní zemi. Později jsem od něho obdržel e-mail, kde se mi omlouval za to, že mi vyhrožoval a křičel na mě. Ale on se takto prostě chová a chová se tak k jiným lidem. Mám svědky, mám i nahrané video. Takže ti lidé by rádi zůstali. Ale jen pokud je nechá Generace 21 žít v klidu a míru. Ale oni je bezdůvodně terorizují. Jedné ženě zase dali jen matraci, my jsme jí pak zajišťovali věci, které potřebovala. To jsou věci v pozadí. Takže naši uprchlíci jsou vděční českým lidem, jen jsou nespokojení s otřesným chováním Generace 21,“ vysvětluje Iráčan.

Peníze byly zneužity

„Vím, že peníze byly zneužity. To je velmi jasné. Protože nepotřebujete umístit uprchlíky do pětihvězdičkového hotelu, když zde jsou církve, které jim nabízejí ubytování zdarma. Když jsem jim dříve pomáhal a koordinoval jsem to, neviděl jsem za to od Generace 21 ani halíř, i když jsme si hradili všechny cestovní a další výdaje sami a oni slíbili, že to zaplatí, ale až dodneška se tak nestalo. Nechci je z ničeho obviňovat. Ale lidé mi říkali, že je Jan Talafant urážel, mlátil do stolu a vyhrožoval jim. Já mohu říci, že on se tak choval i ke mně,“ rozčiluje se Hasan.

Historka o věznění IS je lež

Nadační fond Generace 21 zpochybňuje i samotného Salmana Hasana, respektive jeho historky o tom, jak byl vězněn a pronásledován Islámským státem. V roce 2014, kdy IS obsadil Mosul, žil totiž již Salman se svojí ženou Kateřinou v ČR. V rozhovoru pro Generaci 21 uvádí, že žije na území ČR od začátku roku 2014 a IS obsadil Mosul v červnu 2014. Nicméně již několik let dříve žil Salman v Německu. Znamená to tedy, že Salman Hasan není uprchlíkem před násilím IS, naopak, jak sám říká, když přišel do Evropy, byl radikální muslim a teprve v Německu se obrátil ke Kristu.

Má Salman Hasan opravdu důkazy o korupci v Generaci 21 anebo jde o osobní mstu za konec spolupráce a za to, že se touto jednoduchou a bezplatnou cestou nedostal do Evropy Hasanův bratr? Pokud Hasan opravdu zveřejní dopisy a nahrávky, které má údajně k dispozici, zřejmě se vše objasní. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace