Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Třetí věk: Odsunutí Němců podruhé?

08.03.2013
Třetí věk: Odsunutí Němců podruhé?

Foto: archiv eb

Popisek: V některých domovech dávají přednost cizincům s naditou peněženkou a pro naše seniory nezbývá místo

Němečtí důchodci prý stále častěji dožívají v domovech pro seniory na východ od svých hranic, tedy i u nás, v České republice. Úspory pro ně nebo jejich příbuzné jsou určitě nemalé, o tom není sporu. I péče bude u nás určitě na vysoké úrovni.

Německá „marka“ nám byla vždy blízko a změna měny na euro asi tolik nezměnila. Stále je to pro naše ošetřovatelky a sociální pracovnice zajímavější měna než česká koruna. Otázka je, zda to náhodou není „odsun Němců“ podruhé. Tam a zpět a tam a zpět. Nejspíš existují jedinci, kteří v Čechách kdysi vyrostli a na stará kolena se vrátí. Možná někteří i rádi. Nedovedu si sice představit, že by mě odněkud „vyhodili“ a já se pak ráda vrátila, ale stát se to může.

 

Spíš si ale myslím, že jejich „odsun“ moc dobrovolný nebude. Odsouváni jsou i do Asie a to už je přece jen trochu z ruky.   Jak se asi musí cítit, vytrženi ze svého prostředí, daleko od svých příbuzných, přátel, známých lidí i míst. A co jazyková bariéra? Naši důchodci mají nepoměrně méně peněz, německé důchody jsou na úplně jiné úrovni, a přesto je jim to málo?

 

V každém případě se jedná o generaci, která přežila válku a musela se vyrovnat se znovubudováním země, která byla hodně zničená.  Musela se vyrovnat s rozdělením Německa i s jejím znovusjednocením a s tím spojených obrovských nákladů. Je to generace, která už odsunem jednou přišla o domov – a ne všichni Němci byli špatní, to už z historie víme. Slyšela jsem příběh odsunuté Němky, která se po letech vrátila a prosila nové majitele původně svého zabaveného domu, zda si může zahrát na „svůj“ klavír.

 

Bylo napácháno hodně křivd, které dávno pokryl prach zapomnění, ale proč k nim přidávat další? Ve jménu čeho? Tehdy to bylo ve jménu války, dnes je to ve jménu peněz. Peníze jsou modla, kterou lze obhájit skoro vše. Snažme se tedy do nového roku 2013 méně navštěvovat „chrámy konzumu“ a více své seniory. Nezapomínejme na úsměv, a když nám polezou na nervy, uvědomme si, že jednou na tom budeme stejně. Možná spíš hůř. Lidí v produktivní generaci prudce ubývá a bude ubývat stále víc.

(zdroj: tretivek.cz)

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace