Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Král nedůvěry s pověstí nespolehlivého šíbra je v pasti. Knížecí „monstrance“ Schwarzenberg, za niž se jako šedá eminence skrývá, balí kufry. Nad Kalouskem se smráká, píše komentátor

13.10.2015
Král nedůvěry s pověstí nespolehlivého šíbra je v pasti. Knížecí „monstrance“ Schwarzenberg, za niž se jako šedá eminence skrývá, balí kufry. Nad Kalouskem se smráká, píše komentátor

Foto: Hans Štembera

Popisek: Muž číslo jedna v TOP 09 s mužem číslo dvě. Jenom se neví, který je který...

Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg a lidoví starostové mezi sebou mají takový rozptyl, že si mezi nimi může vybrat prakticky každý. Úvaha Miroslava Kalouska, na které dokázal z TOP 09 vybudovat lídra české pravice, však teď končí. Starostové ho opouštějí a Karel Schwarzenberg už nechce stát v čele strany. Nad „Kalouskovou bonboniérou“ se tak smráká, píše známý komentátor.

Nápad Miroslava Kalouska z roku 2009 byl podle Miroslava Koreckého skvělý. Místo klopotného budování nové strany prostě vzal pár svých kamarádů od lidovců, přilepil k nim populárního Karla Schwarzenberga a z regionů několik populárních starostů. „Ve výsledné politické bonboniéře si něco našel skoro každý. Od pravověrných konzervativců, přes městské liberály, až po anarchisty,“ napsal k tomu komentátor na názorové stránce MF DNES.

Kombinace Kalouskova politického génia a knížecí monstrance podle něj nějakou dobu fungovala skvěle. Úspěšné volby, ovládnutí Prahy, pak Kalouskova partaj málem dosáhla až na Hrad a nakonec po zkrachovalé ODS převzala roli lídra pravice. Jenže pak se motor zadrhl, strana se potácí mezi šesti a osmy procenty, starostové raději hledají štěstí u lidovců a ze strany se stala stavovská organizace pražské kavárny. Právě zde byl největší ikonou Schwarzenberg, a o to větší průšvih je pro Kalouska jeho ohlášený odchod.

Již dříve podle komentátora bylo zřejmé, že stárnoucí předseda – navíc se trápící coby žoviální salónní typ v roli rázného opozičního lídra – bude muset odejít. Otázka jeho nástupce v roli ikony se často diskutovala, a ačkoliv se některé návrhy objevily (Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer), nic z toho nevyšlo. „Nikdo další se ve straně výrazněji neprofiloval a ze stávajících funkcionářů na předsedu parlamentní strany – při vší úctě – nikdo nemá,“ poznamenává Korecký.

Sám svou ikonu nenahradí

Není proto prý jiná možnost, než že do první linie nastoupí Miroslav Kalousek, který talenty politického lídra oplývá zcela nesporně. Dlouhá léta jej však provází pověst nespolehlivého šíbra a díky tomu je v průzkumech pravidelným „králem nedůvěry“. Jakkoliv se již dlouhou dobu snaží vymanit ze škatulky přísného ministra financí a více se profilovat v otázce lidských práv a světového míru, potřebný havlovský étos se mu vyhýbá velkým obloukem.

Jakkoliv se ještě nepochybně pokusí jednou použít Karla Schwarzenberga – alespoň pro pražské liberály – je zřejmé, že sám svou ikonu nenahradí. A tak mu podle Koreckého nezbývá než doufat, že ti, co „volili Karla“, někomu svůj hlas hodit musí a kousnou ho alespoň jako „nejmenší zlo“. Jinak nastane definitivní soumrak „Kalouskovy bonboniéry“.

Komentář doplnila karikatura Miroslava Kalouska, snažícího se vypadat jako Karel Schwarzenberg. Kreslíř jej proto vyobrazil s tradičními atributy odcházejícího předsedy TOP 09, čtenáři tak mohli Kalouska spatřit s mohutným břichem, proužkovanou košilí, červeným motýlkem a tradiční „karlovskou" dýmkou". Jen přísný pohled zpoza brýlí zůstal typicky „kalouskovský".

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Komentáře