Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Šedá eminence ANO, které Piráti spočítali její prebendy, 360 tisíc měsíčně, vyhrává na celé čáře. Co se doopravdy stalo na tajném jednání, které mělo vyřešit ´dívčí válku´?

01.11.2015
Šedá eminence ANO, které Piráti spočítali její prebendy, 360 tisíc měsíčně, vyhrává na celé čáře. Co se doopravdy stalo na tajném jednání, které mělo vyřešit ´dívčí válku´?

Foto: anobudelip.cz

Popisek: Adriana Krnáčová (vpravo) a Radmila Kleslová na sněmu ANO. V čele města sice oficiálně stojí Krnáčová, skutečnou vládkyní je ale Kleslová.

Za problémy na radnici jsou neshody v pražské ANO. Babišova pražská ‘první dáma‘ Krnáčová a šedá eminence se zkrátka neshodnou. Připouští to místopředseda Volný i mediální expert ANO, poslanec Martin Komárek.

Neshody mezi dvěma mimořádně ambiciózními dámami přispěly k problémům, které cloumají koalicí na Magistrátu hlavního města Prahy. Podle místopředsedy hnutí ANO Jana Volného spolu bojovaly primátorka Adriana Krnáčová a předsedkyně pražské organizace ANO Radmila Kleslová, která v úterý oznámila, že na svou funkci rezignuje. Ta údajně řídila část hnutí, která primátorku nepodporovala.

Osobní spory v pražském hnutí ANO potvrdil i poslanec a Babišův mediální expert Martin Komárek, který k tomu dodal: „Myslím, že paní Kleslová pod tlakem událostí dělá správně, že dává funkci k dispozici.“ Učinila tak prý přímo na osobní žádost ministra financí, podle nějž kampaň proti ní poškozovala celé hnutí. „Kleslová už rezignovala a nebude kandidovat. O nástupci bude hlasovat 250 členů pražské organizace,“ řekl Babiš novinářům.

Pražská vzpoura

I přes rezignaci na post šéfky pražské organizace Kleslová rozhodně z politiky nezmizí, naopak zůstává nadále její klíčovou postavou. Klub pražských zastupitelů ANO totiž odmítl navzdory veřejnému tlaku Babiše i předsednictva vyměnit své vedení, které je věrné právě Kleslové. Babiš navíc nesplnil své hrozby, že v tomto případě nechá pražskou organizaci zrušit. Babiš trval na tom, že šéf hnutí na pražském magistrátu Michal Hašek musí odejít. Klub ale nakonec rozhodoval za zavřenými dveřmi, tedy bez dohledu Babiše a dalších lídrů strany, a i když Kleslová na jednání ani nedorazila, výsledek je jednoznačný. Primátorka Krnáčová proti ní drtivě neuspěla.

„Pro jeho odchod hlasovalo pět zastupitelů včetně primátorky Adriany Krnáčové. Deset z křídla věrného Kleslové odmítlo Babišův požadavek akceptovat a při hlasování se zdrželo,” popsal rozložení sil pro Neovlivní.cz jeden z účastníků bezmála čtyřhodinového jednání. Vysvětlení pro tuto pražskou ‘vzpouru uvnitř ANO‘ se podle serveru nabízejí jen dvě. Buď se pražská organizace Babišovi naprosto vymkla z rukou a lidé kolem Kleslové si dělají, co ona chce, nebo jde o součást dohody mezi Kleslovou a Babišem a její úkrok z pražské politiky bude jen ‘naoko‘.

Krize v magistrátní koalici vyvrcholila v noci na minulý pátek, kdy za podpory koaličních zastupitelů přišli o funkci čtyři z 11 pražských radních. Odvoláni byli náměstek Matěj Stropnický (Strana zelených) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci.

Šedá eminence balí kufry?

Další kolo bitvy o Prahu se odehraje nejpozději v polovině listopadu, kdy má hnutí ANO zvolit novou hlavu pražské organizace. Radmila Kleslová musela tento post opustit poté, co deník Neovlivní publikoval sérii odhalení o jejím statisícovém příjmu ze státních firem, politickém nátlaku na členy dozorčí rady ČEZ či prebendách, které jí plynou z firem, vlastněných Prahou. Zatím nejvíc brala právě z ČEZ, kde měla smlouvou zaručeno 100 000 korun měsíčně.

Ústřední postava pražské magistrátní politiky nyní pobírá podle opozičních Pirátů stovky tisíc měsíčně z městských firem. Piráti podrobně zmapovali, podle jakého klíče jsou rozdělovány pozice v městských firmách a jak jsou honorováni zástupci politické reprezentace. Kromě standardní měsíční odměny pak rozpočítali na měsíční bázi i tantiémy. A dobrali se k neuvěřitelné částce 360 000 korun. Z PRE pobírá Kleslová jako předsedkyně dozorčí rady 35 000 měsíčně a dalších zhruba 155 000 korun činí rozpočítané tantiémy, které jsou pravidelně vypláceny představenstvu a dozorčí radě. K podobné sumě došli Piráti i u Pražské teplárenské, kde jí podle smlouvy náleží pravidelná měsíční odměna 62 000 korun, má nárok na auto a mobilní telefon s pětitisícovým limitem. Dalších 108 000 korun měsíčně k tomu ale představují opět tantiémy. „Chceme docílit standardního stavu, kdy v dozorčích radách a představenstvech sedí odborníci a ne politici, kteří to dostali za odměnu či zásluhy,” dodal k tomu pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Komentáře