Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Páni, to jsou věci. „Díky“ pařížskému masakru se Sobotka konečně vyfotil společně se svou Nagyovou. Ta se ale tváří značně kysele…

18.11.2015
Páni, to jsou věci. „Díky“ pařížskému masakru se Sobotka konečně vyfotil společně se svou Nagyovou. Ta se ale tváří značně kysele…

Foto: Vláda ČR

Popisek: Sobotka s Bělou Hejnou. Unikátní záběr...

FOTO „Premiér Sobotka uctil v pondělí společně se zaměstnanci Úřadu vlády ČR minutou ticha památku obětí teroristických útoků ve Francii. Úřad vlády ČR se pietní vzpomínkou před Strakovou akademií připojil k celoevropské minutě ticha, připomínající zmařené životy při útocích teroristů v Paříži,“ řečeno kulantním jazykem vládních prohlášení. O co šlo? Premiér i všichni zaměstnanci Strakovky vylezli před barák a společně se vyfotili.

Tak jsme získali přímo z vládních zdrojů společnou fotku Sobotky a jeho ředitelky kabinetu Běly Hejné, která na rozdíl od Jany Nagyové, pyšnící se titulem vrchní ředitelka, získala i post náměstkyně. Tato dáma se ale drží důsledně v pozadí, přesněji řečeno stranou médií. Její postoj na fotografii, zachmuřený čenich, rázně vysunutá brada, rozkročené nohy a ruce v pěsti napovídá, že jako šéfka je možná ještě drsnější než blahé paměti Jana nyní již šťastně Nečasová.

 

Chtěli byste pod ní pracovat?

Psali jsme:

Sobotkova Nagyová povýšila, kam se na ni Nečasová hrabe. Je ředitelka i náměstkyně. Vloni pobrala hodně přes milion a také se plete, kam nemá. Máme svědectví

Zatímco  paní Hejná zalezla opět někam pod kámen, odkud „radí“ premiérovi, v den výročí 17. listopadu, pronesl předseda vlády tradiční projev. A překvapivě dobrý. Klidný, právě tak akorát stručný i přiměřeně obsažný. Sobotka, proslulý názorovým šetřením a obecnou bezbarvostí model „nic proti ničemu“, se konečně vyjádřil k aktuálním otázkám doby. Ne že by tedy rovnou pobil největší současné rétory Zemana a Kalouska, na to mu tam chyběl alespoň jeden fórek, ale přesto… Konečně, přečtěte si to sami:

Dědictví Masarykova Československa

Dámy a pánové, sedmnáctý listopad je dnem, který se do historie našeho státu dramaticky zapsal hned dvakrát. V roce 1939 byli nacistickými okupanty zavražděni student Jan Opletal a dělník Václav Sedláček. Následné demonstrace pak vedly k uzavření českých vysokých škol, mnoho studentských představitelů bylo popraveno nebo odvlečeno do koncentračních táborů. O padesát let později jsme při Sametové revoluci 1989 odkazovali právě na tuto neochvějnou vůli lidí bojovat proti totalitě, na odvahu studentů hájit svobodu, lidská a občanská práva. 

Sedmnáctý listopad je dnem, který potvrzuje sílu těchto myšlenek. Potvrzuje, že svoboda, právní stát, ale také humanita, úcta a respekt k názoru druhého jsou základními kameny naší republiky. Naše společnost tyto hodnoty, toto dědictví Masarykova Československa, dokázala uchránit před destruktivní silou dvou totalitních režimů. Víru ve spravedlivou, solidární a svobodnou společnost nám nevzalo ani nacistické vyvražďování, ani desítky let komunistické zvůle. Vždy jsme dokázali vystoupit a znovu si o tyto hodnoty nahlas říct.

Stín války

Činíme tak i v dnešní památný den. S nebývale velkou migrační vlnou k nám do Evropy přichází stín války, jakou si naprostá většina naší společnosti pamatuje už jen z vyprávění. Znovu posloucháme příběhy lidí, kteří ztratili domov, přišli o naději na důstojný život ve své rodné zemi, ztratili příbuzné a většinu svého majetku. Na tyto příběhy musíme reagovat soucitem, solidaritou, ale také rozumem, už jenom kvůli respektu k vlastním dějinám.

S migrační vlnou ale přichází také strach řady našich občanů, na němž parazitují populisté a všichni ti, kdo politicky žijí ze šíření nesnášenlivosti a nenávisti. Jako stoupenci demokracie nesmíme tyto každodenní obavy lidí bagatelizovat. Musíme je vnímat a odpovídat na ně reálným a pragmatickým řešením současné krize. Společným řešením, protože žádný evropský stát ji nemůže vyřešit izolovaně.

Nastolení míru v Sýrii, Libyi a Iráku

Řešením je ukončení migračního chaosu, obnovení fungujících vnějších hranic Evropské unie a mírová stabilizace regionů v její bezprostřední blízkosti. Evropa v tomto směru potřebuje mnohem více rozhodnosti. A také upřímnosti, pokud jde o pojmenování problémů, jež přinesla často nezvládnutá integrace minulých vln přistěhovalců z muslimského prostředí do většinové evropské společnosti.  

Příčinou dnešní migrační krize jsou především válkami destabilizované a rozpadlé státy, ve kterých jejich občané ztratili životní perspektivu. Chceme-li tuto krizi řešit, našim prvořadým úkolem je nastolení míru ve státech jako je Sýrie, Libye a Irák, a jejich hospodářská a sociální obnova.

Evropa musí garantovat svým občanům bezpečí

Letošní dvojí brutální útok náboženských fanatiků v Paříži nám znovu připomněl, jak nebezpečným fenoménem 21. století je terorismus. Demokracie musí v konfrontaci s bezohledným násilím prokázat svoji sílu a sjednocená Evropa je povinna garantovat svým občanům bezpečí a mír. Nesmíme se nechat zastrašit, musíme trvat na našich demokratických a liberálních hodnotách, včetně rovnosti a tolerance. Porážka teroristů z Islámského státu musí být prioritou celého mezinárodního společenství.

A nenechme se manipulovat. Ačkoliv nedávné teroristické útoky v Paříži proběhly v době migrační krize, je nutno si uvědomit, že vraždili dobře organizovaní islamističtí radikálové. Náš hněv se musí obrátit proti nim, nikoliv proti uprchlíkům, které z jejich domovů často vyhnalo právě náboženské či etnické násilí, šířené úplně stejnými vraždícími fanatiky.   

Neztraťme odvahu být demokraty

Jsem přesvědčen o tom, že demokracii a právní stát je nutno permanentně a odvážně hájit a bránit. Tak, jak to činili naši předci v listopadu 1939. Stejně jako nespornou hodnotu našeho členství v Evropské unii, kam jsme se mohli vrátit díky listopadu 1989. Jakýkoliv autoritářský režim, jakákoliv izolace naší země mimo EU by totiž byly proti bytostným zájmům našeho národa. Znamenaly by hospodářský i sociální úpadek a zcela jistě i demontáž dnešní svobody a občanských práv. 

Odmítám, abychom dvacet šest let po Sametové revoluci ztratili odvahu být demokraty. Strach a panika nesmí ovládnout naši mysl a naše srdce. Děkuji vám všem, kteří jste si dnes našli čas na připomenutí sedmnáctého listopadu. Věřím, že stejně jako já jste hrdí na jeho odkaz i na hodnoty, které symbolizuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Sobotka,

Komentáře