Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Vyměníte život za dvacet tisíc? varuje před levnou dovolenou v nebezpečné zemi generál Šándor. Kde se tedy nemusíme bát?

23.11.2015
Vyměníte život za dvacet tisíc? varuje před levnou dovolenou v nebezpečné zemi generál Šándor. Kde se tedy nemusíme bát?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andor Šándor

Někdejší náčelník Vojenské zpravodajské služby v ČR, generál Andor Šándor má za to, že v Česku fakticky nemáme uprchlickou krizi, ale vytváříme atmosféru strachu a paniky, která může nakonec vést k výbuchu. Radikálové varují před islámem, přestože muslimská komunita v Česku je poklidná. Právě kvůli extremistům se to ale může změnit. A pak bude na ráně především Pražský hrad.

„Já říkám už od roku 2004, že je jen otázka času, kdy dojde k úderu na Česko. Jeden z důvodů, proč si myslím, že k tomu může dojít, je situace, jakou si tady vytváříme. Je v pořádku varovat před riziky uprchlické krize, ale nechápu, proč my tady vyvoláváme protimuslimské nálady. Jednoho dne se může stát, že se naštve jeden z dvaceti tisíc muslimů, kteří zde žijí, něco provede a pak ti radikálové budou paradoxně říkat: Vidíte, my jsme vám to říkali. My tu přitom nemáme žádnou uprchlickou krizi," upozornil host. Šándor zavítal do nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1.

Pokud už u nás k teroristickému útoku dojde, mohlo by se tak stát na Pražském hradě, neboť právě ten je symbolem české státnosti a není příliš dobře chráněn, jak se ukázalo v minulosti. Nelze ale vyloučit ani útok v pražském metru, na koncertě nebo kdekoli jinde. „Oni ti teroristé nejsou nijak hloupí a umějí si spočítat, který objekt je více chráněn. A ať už si občané myslí o Miloši Zemanovi cokoli, pořád je to náš prezident, reprezentant státu."

Když někdo vymění život za dvacet tisíc, je to jeho problém

Islámský stát je třeba porazit, ale musejí ho porazit sami muslimové. Pokud půjde o operaci Západu, radikálové spíše ještě posílí. Dobře je to vidět v Iráku či Libyi, kde jsme sice svrhli tyranské vůdce, ale obrátilo se to proti nám. Husajn ani Kaddáfí rozhodně nebyli žádní mírumilovní vládci, ale po jejich svržení Západ nenabídl žádnou alternativu. K tomu nesmíme zapomenout, že západní drony zabíjejí v arabském světě civilisty a tamní média o tom informují. Pak lze do jisté míry pochopit odpor proti Západu, který se v regionu rodí.

O všech muslimech žijících na Západě prý ale nelze říct, že by chtěli povraždit své spoluobčany. Současně musíme vzít v potaz, že i práce tajných služeb má své limity. Nedokážeme odhalit všechno, protože máme omezený počet pracovníků v tajných službách, kteří jsou také limitováni demokratickými pravidly.

„Je tak malá pravděpodobnost, že se stanete obětí teroristického útoku. Mnohem vyšší pravděpodobnost je, že zemřete na silnici při nehodě, ale občané by měli být pozornější... A když se občané nechají nalákat na levnou dovolenou do země, kde není úplně bezpečno, je to jejich problém, já si svého života cením na víc než na dvacet tisíc,“ konstatoval Šándor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Komentáře