Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Konspirační byt Che Guevary, ale i Roosevelt, Churchill, Stalin a unikátní soubor historických výherních a hracích automatů, to je nová Gallery Spectrum

15.12.2015
Konspirační byt Che Guevary, ale i Roosevelt, Churchill, Stalin a unikátní soubor historických výherních a hracích automatů, to je nová Gallery Spectrum

Foto: Gallery Spectrum

Popisek: Tajný byt světově proslulého revolucionáře Che Guevary

Tajný byt světově proslulého revolucionáře Che Guevary, ale také například vzácné historické voskové figuríny lídrů hlavních válčících zemí ve II. světové válce nabízí od dnešního dne návštěvníkům nová Gallery Spectrum ve Štěpánské ulici 59 v Praze pouhých 70 metrů od Václavského náměstí. Jejím patronem je populární český herec Jiří Krampol. A má to své důvody.

Součástí pestré expozice galerie je totiž i na 1 200 originálních filmových plakátů z celého světa od roku 1936 do roku 1961. Jedná se o výběr z více než dvaceti tisíc plakátů ze sbírky jednoho českého sběratele. „Staré filmové plakáty, to je moje dětství. Právě ony mne přilákaly na krásné filmy do kin na pražském Žižkově a vlastně i předurčily moji budoucí profesi,“ zavzpomínal Jiří Krampol. 

Filmové plakáty dokumentují například i takzvanou zlatou éru Hollywoodu, která začala na konci němé éry amerického filmu ve 20. letech a pokračovala až do pozdních 60. let minulého století. V plném lesku se na plakátech tak představují mimo jiné Kirk Douglas, John Wayne, Frank Sinatra, Fred Astair, Henry Fonda, Sofia Loren, Jean Gabin, Alain Delon, Brigitte Bardot a jiní. „Každý z plakátů si u nás může nechat návštěvník naskenovat a odnést jako upomínkový předmět,“ upozornila Tereza Smejkalová, ředitelka galerie. Sbírku plakátů pak vhodně doplňují ručně dělané voskové figuríny herců jako např. Laurel a Hardy, Charlie Chaplin, Sean Connery, John Travolta a další.

Návštěvníci si mohou i zahrát 

Čtvrtou samostatnou expozicí v Gallery Spectrum je pak v České republice unikátní soubor padesáti historických výherních a hracích automatů a rulety, zakoupených jako kompletní sbírka ve Velké Británii. Na některých z nich si mohou návštěvníci i zahrát. „Tuto část galerie budeme ale koncipovat výrazně edukativně, neboť v ní chceme upozornit na neblahé důsledky gamblerství,“ upozornila Tereza Smejkalová. A naznačila tím jeden z hlavních cílů, které otevřením galerie sleduje. „Chceme, aby si lidé odtud odnesli nejen zajímavý zážitek z poznání unikátních exponátů, ale i poučení a inspiraci,“ dodala. 

Jedinečnou sbírku ručně dělaných voskových figurín lídrů Spojenců i jejich nepřátel z II. světové války (F.Roosevelt, W.Churchill, J.Stalin, De Gaulle, A.Hitler, B.Mussolini a další) na webu galerie doplňují edukativní texty o historii II. světové války pro školy všech stupňů. 

Část prostoru bude trvale vyhrazena pro různé tematické a žánrové výstavy zejména tuzemských mladých umělců a studentů uměleckých škol. Galerie je otevřena denně od 9:00 do 19:00. Další informace ke Gallery Spectrum naleznete na www.galleryspectrum.cz.

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Komentáře