Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

V rezidenci francouzského prezidenta se každoročně podává obrovský Královský koláč. Ochutnejte ho i vy

27.12.2015
V rezidenci francouzského prezidenta se každoročně podává obrovský Královský koláč. Ochutnejte ho i vy

Foto: Pekařství PAUL

Popisek: V rezidenci francouzského prezidenta se každoročně podává obrovský Královský koláč, na kterém si pochutná až 150 osob

„My tři králové jdeme k Vám…“ Kdo by neznal jména Kašpar, Melichar a Baltazar! Tradice svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna, se dodnes dodržuje v mnoha zemích světa. Jde vlastně o jakési symbolické vyvrcholení a ukončení Vánoc a je s ním spjato mnoho tradic a zvyklostí. Ve Francii se v tento den podává tradiční Galette de Rois, tedy Královský koláč.

Kromě toho, že si na něm můžete pochutnat jen jednou v roce, má tento koláč ještě jednu zvláštnost. Uvnitř je totiž zapečená figurka a kdo ji ve své porci dostane, stává se pro tento rok králem! Původně šlo o miniaturku Ježíška, dnes ale může figurka znázorňovat v podstatě cokoli a je oblíbeným sběratelským kouskem. Kdo ji najde, získá královskou korunu a zaručí si na celý rok prosperitu a štěstí. Může si také k sobě zvolit královnu. Zároveň se však musí postarat o to, aby na svátečním stole královský koláč nechyběl příští rok.Galettes mandlový

Galettes mandlový

V rezidenci francouzského prezidenta se každoročně podává obrovský Královský koláč, na kterém si pochutná až 150 osob. Bohužel v tomto koláči figurku nenajdete. Důvodem je etiketa – copak by v přítomnosti prezidenta mohl být někdo jmenován králem?

Pekařství PAUL

Vy jste na tom ale mnohem lépe, než hosté na recepci prezidenta Francouzské republiky a hledání figurky si můžete sami vyzkoušet! Stačí zajít po Novém roce do některé z našich poboček a tradiční Královský koláč s mandlemi nebo s jablky si koupit domů. Na výběr máte buď velkou variantu, nebo můžete mlsat i sami a vychutnat si Královský koláč v menší verzi. Tak nebo tak – vždy se můžete těšit na hračku a lesklou papírovou královskou korunu. Už přemýšlíte, koho na tu dobrotu pozvete?

Galettes jablečný

Galettes jablečný

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na

Vložil: Adina Janovská

Tagy
PAUL,

Komentáře