Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Když si zvolil budoucí profesi, na jeho tátu doslova padla panika. Bál se, že se synek od baletních mistrů 'nakazí' a bude z něj gay. Jak je to s nejznámějším tanečníkem a homosexualitou doopravdy? Tajnosti slavných

12.08.2016
Když si zvolil budoucí profesi, na jeho tátu doslova padla panika. Bál se, že se synek od baletních mistrů 'nakazí' a bude z něj gay. Jak je to s nejznámějším tanečníkem a homosexualitou doopravdy? Tajnosti slavných

Foto: FTV Prima

Popisek: Richard Genzer jako žoviální hospodský Bob v ‘primácké‘ sérii Jetelín

VIDEO Prosadit svůj názor při volbě budoucího povolání, to byl pro Richarda Genzera pořádně tvrdý oříšek. Jeho volba totiž otce skolila. Dokonce se bál, že by se mezi tanečníky mohl ‘nakazit‘ homosexualitou.

Otec populárního komika a bývalého tanečníka byl vášnivý fotbalový fanoušek. „Fotbal pro něj vždycky znamenal strašně moc. Nejdříve byl brankářem, pak trenérem, pak dělal na fotbalovém svazu…“ prozradil Richard Genzer. Není tudíž divu, že by býval syna viděl nejraději pobíhat po hřišti některého prvoligového klubu. Tím spíš, že narostl do výšky poctivých 188 centimetrů. Jenže synka lákala diametrálně odlišná disciplína. Přesto v jednom rozhovoru pro Blesk magazín až po letech prozradil, že když se v patnácti letech měl rozhodovat, kam dál, zápasil s obrovským dilematem. Sice se propracoval až do výběru mladých pražských nadějných fotbalistů, přesto se nakonec rozhodl pro tanec.

Jako poskakující pseudorapper v roce 1990 se skupinou UNO

Aby se nenakazil…

Richardovu domácí situaci prý tehdy ještě komplikovala obecně zakořeněná představa, že chlap-tanečník musí být určitě homosexuál. Koneckonců dodnes mezi námi pobíhá spousta lidí, kteří jsou vůči gayům a lesbičkám přinejmenším netolerantní, a někteří si dokonce nenechají vymluvit nesmysl, že je homosexualita nemoc, která by dokonce mohla být při každodenním kontaktu s ‘postiženým‘ nakažlivá. „Samozřejmě že v tom jeho odporu asi byla i nějaká ta obava, abych jim časem nepřivedl domů představit místo děvčete kluka. A strach, že proto nebudou vnoučata,“ prozradil otcovy pochybnosti. Dlouho se prý od nich pan Genzer starší nemohl oprostit, přestože si v tanci kdysi sám také vedl velmi dobře, a dokonce soutěžil ve společenských tancích.

Tele Tele v roce 2000

Tele Tele v roce 2000

Touha zvítězila

Nakonec Genzer opravdu vystudoval taneční konzervatoř a po absolvování se stal členem profesionální taneční skupiny UNO. Tančil jako o život pod ‘taktovkou‘ nezapomenutelného tanečníka a choreografa Richarda Hese, který vstoupil do dějin českého tanečního umění podobně jako před několika desetiletími legendární Mark Towen. Ten začínal v 60. letech minulého století školit nejprve populární trio Golden Kids, tedy Helenu Vondráčkovou, Martu Kubišovou a Václava Neckáře, kteří pod jeho vedením a díky tvrdému tréninku poprvé v historii naší populární hudby nahradili ‘šlapání zelí‘ na pódiu efektními, choreograficky do detailu zpracovanými vystoupeními. Se skupinou UNO také Richard Genzer začínal účinkovat v muzikálech – pamětníci si ho jistě vybaví již v roce 1995 jako černou kůží obaleného vůdce motorkářského gangu Nicka v muzikálu století Dracula.

Tohle už se moc nepovedlo - Partička v roce 2014

Tohle už se moc nepovedlo – Partička v roce 2014

Co s přibývajícími lety

Do důchodu dříve odcházeli tanečníci v pětatřiceti letech, toto pravidlo však v 90. letech padlo, a tak unavené hvězdy jevišť a pódií, leckdy i s vážnými zdravotními následky, zůstávají ve vzduchoprázdnu a jen obtížně hledají řešení, co dál. ‘Geňa‘ měl ale v tomto směru štěstí. Bylo mu totiž třicet čtyři, když jeho profesionální dráha nabrala nový směr díky televizi Nova. Stal se členem ‘vtipné čtverky‘ v zábavném pořadu Tele Tele. Díky tomu vstoupil do povědomí televizních diváků, takže poté co bylo natáčení v roce 2007 ukončeno, dál úspěšně pokračoval dalších sedm let ve dvojici s kolegou a kamarádem Michalem Suchánkem s tvorbou zábavných pořadů. Před dvěma lety ale skončil kvůli nízké sledovanosti jejich poslední pokus s názvem Partička, který pak sice přešel pod názvem La Parta ještě pod křídla televize Barrandov, tam už ale definitivně vyhořel jako hromádka starého papíru. Od té doby oba pánové jedou v další kariéře každý po své koleji. Genzer dál vystupuje v muzikálech a občas dostane i hereckou příležitost v některé televizi. Právě nyní například v sérii mikrokomedií televize Prima Jetelín. Co ale bude dál, nejspíš netuší ani on sám. Možná že se ještě rád znovu roztančí. Koneckonců v nedávné minulosti již několikrát předvedl, že to stále ještě umí.

Čtěte také:

S takovým volem nechci mít nic společného, řekla si, když se s ním setkala poprvé. A dnes s ním má tak velkou rodinu, že když se všichni sejdou, potřebují prý zasedací pořádek. Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Komentáře