Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Co ještě drží Bakalu v Čechách? Po krku mu jde policie i politici, je tedy čas sbalit kufry a Maláčovou a ohlásit Czexit!

19.08.2016
Co ještě drží Bakalu v Čechách? Po krku mu jde policie i politici, je tedy čas sbalit kufry a Maláčovou a ohlásit Czexit!

Foto: archiv PL

Popisek: Zdeněk Bakala

Miliardář Zdeněk Bakala to nemá, chudák, lehké. Kdekdo se do něj obouvá, a to včetně pana prezidenta, policie se zajímá o údajný tunel OKD, prostě z úspěšného byznysmena a kamaráda nejvyšších míst se stal vyvrhel. Divíte se mu, že chce zmizet?

Přitom ještě nedávno byl miláčkem národa, úspěšným podnikatelem, na kterého byl kdekdo hrdý. Navíc měl po boku patřičnou partnerku, Miss Československo 1991 Michaelu Maláčovou. Tu si vzal v roce 2010, média o nich ráda psala jako o krásce a zvířeti, přesto šlo podle Bakaly o sňatek z lásky. Bakala je totiž typický selfmadesman, české ztělesnění amerického snu. Vyučený dámský krejčí z Opavy se v roce 1981 vydal na oceán, v USA studoval na prestižních univerzitách a nakonec to dotáhl na šéfa české pobočky Credit Suisse First Boston.

Nejlepší kamarád knížete Schwarzenberga

A už to jelo – v roce 1994 založil v Praze investiční a poradenskou firmu Patria Finance. Na jejím prodeji o šest let později vydělal miliardu korun. Přátelil se s Karlem Schwarzenbergem, který mu otevřel dveře k podnikání v Čechách. Schwarzenberg a Bakala jsou také považováni za mozky sdružení Lípa, kolem nějž se pohybovali vlivní byznysmeni i politici (mezi nimi také exministr školství a financí Ivan Pilip nebo někdejší guvernér České národní banky Zdeněk Tůma). Knížete a byznysmena pojí i společné podnikatelské aktivity, například privatizace likérky Jan Becher nebo koupě komerční televize TV 3.

Havel a Bakalova koalice

Schwarzenberg Bakalovi otevřel také dveře k Václavu Havlovi, Bakala financuje Knihovnu Václava Havla, přispíval ale i na předvolební kampaně ODS, TOP 09 nebo Věcí veřejných – není divu, že se koalici z roku 2010 říká také Bakalova koalice. A Zdeněk Bakala měl kýžený klid, jeho podnikáním se nikdo nezabýval.

Teď mu jdou všichni po krku

Jenže časy se mění, Nečasova vláda je minulostí a po Bakalovi teď všichni jdou – a může za to kauza OKD. Zdeněk Bakala si totiž ve vedení Ostravsko-karvinských dolů (OKD) ‘vydělal‘ zhruba šedesát miliard korun. Slušné, že? Kromě toho, že si léta vyplácel tučné dividendy a prodával nadhodnocené akcie, tak také postupně a nenápadně rozprodával části podniku. A pak OKD letos na jaře zkrachovalo a tisíce horníků se ocitly na dlažbě. A to doslova – Bakala jejich byty prodal britským investorům, místo aby je podle původního slibu nabídl přednostně nájemníkům.

Na šumavské sídlo hyeny Bakaly se pořádají nájezdy

Je tedy divu, že Bakala není zrovna na výsluní popularity? Z úst politiků i ‘obyčejných‘ občanů na jeho adresu padají výrazy jako tunelář, gauner, lidská hyena. Horníci pořádají nájezdy na jeho haciendu v šumavské Modravě. Byznysmen ale nehodlá čekat na veřejný lynč ani na vězeňský mundúr, v němž by ho nejraději viděl prezident Miloš Zeman. Zdá se, že se připravuje na czexit, a to důkladně. Co mohl, to v posledních letech prodal, a výdělky převedl na zahraniční účty. V Čechách mu zbývá už ‘jen‘ vydavatelství Economia, které vydává týdeníky Respekt a Ekonom a deník Hospodářské noviny, a pak také administrativní komplex Forum Karlín.

Jenže ani jedno se mu nějak nedaří prodat. Vydavatelství Economia se několik posledních let pohybuje na hranici krachu, v roce 2014 vykázalo ztrátu 153 milionů, loni to stáhlo na 40 milionů, v poslední době zaznamenává odliv klíčových novinářů. Odhadem podle týdeníku Týden, který se kauzou zabývá, má cenu asi jen 400 milionů. Zdá se, že se Bakala v Čechách přece jen chvíli zdrží, na takové výdělečné podniky bude kupce ještě asi chvilku hledat.

Čtěte také:

FOTO Náctiletá Češka vystavila svá velká, pevná prsa proti muslimům a migrantům

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Komentáře