Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Trapné oslavy výročí srpnové okupace. Která ‘komedie‘ byla horší? A kdo to nakonec víc schytal: ‘Krnda‘, nebo ‘blázen‘ Konvička?

23.08.2016
Trapné oslavy výročí srpnové okupace. Která ‘komedie‘ byla horší? A kdo to nakonec víc schytal: ‘Krnda‘, nebo ‘blázen‘ Konvička?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Záběr z happeningu s názvem Okupanti obsazují Prahu

O víkendu se opět ukázalo, že si Češi neumějí důstojně a vkusně připomenout důležité mezníky své historie. Akce, kterou na Staroměstském náměstí uspořádali členové Iniciativy Martina Konvičky, skončila skandálem, především kvůli tomu, jak ji prezentovala média. Ve stínu drsného happeningu ale zůstal příšerný pietní akt u Českého rozhlasu, věnovaný 48. výročí srpnové okupace.

Svou režií se téměř v ničem nelišil od pietních aktů, pořádaných komunistickými pohlaváry. U budovy Českého rozhlasu, kde se v srpnu 1968 odehrávalo velké drama, se v neděli dopoledne sešlo pár desítek lidí. Před ně křečovitě napochodovali vojáci s věnci, za každou dvojicí v uniformě kráčel vždy jeden politik. Výsledný dojem byl otřesný a umocňovala ho patetická hudba, zelené uniformy a tradičně ohavné věnce. Copak se pocta lidem, kteří za dramatických okolností v srpnu 1968 zemřeli, nedá pojednat vkusněji a civilněji? O co působivější jsou zapálené svíčky a živé květiny, které lidé na památku mrtvým v tichosti a bez frází položí na místo, kde zahynuli.

Ke snímku z pietního aktu před rozhlasem je nutno napsat datum, jinak bychom si ho mohli splést s archivním. To už to vážně naši politici jinak ani neumějí?

Ke snímku z pietního aktu před rozhlasem je nutno napsat datum, jinak bychom si ho mohli splést
s archivním. To už to vážně naši politici jinak ani neumějí?

Politici i armáda selhali

Navíc je přítomnost politiků a vojáků právě v době výročí 21. srpna velmi kontroverzní záležitostí. Byli to především jejich předchůdci, kdo v srpnu 1968 zcela selhali a vinou polistopadových zákonodárců nikdy nebyli potrestáni. A je krutě aktuální skutečností, že tehdejší armáda nepodnikla žádné kroky k ochraně hranic. S velkou pravděpodobností by se tak stalo i nyní, kdy jsou evropské země okupovány jiným způsobem a hranice zcela ztratily svůj původní smysl. Je také trestuhodné, že dodnes se veřejnost nedozvěděla skutečnou pravdu o tom, co se v srpnu 1968 ve skutečnosti stalo, proč na plánovanou okupaci neupozornila tehdejší rozvědka a proč se vedení armády nezmohlo ani na zlomek toho, co předvedli mnozí stateční občané, kteří se snažili razantní vjezd tisíců tanků do země alespoň načas zastavit pomocí různých léček a za cenu vlastních životů.

Panika, nebo komedie?

Namísto toho se veškerá pozornost soustředila na akci, jež se konala ve stejný den odpoledne na Staroměstském náměstí. Pod názvem Okupanti obsazují Prahu ji uspořádala Iniciativa Martina Konvičky a byla řádně povolena pražským magistrátem. Většina médií včetně veřejnoprávních tento zjevný happening posléze popsala jako akci, která vyvolala paniku a rozpoutala kolem ní skandál. Čeští politici se pak předháněli v tom, kdo tuto záležitost víc zkritizuje. Z dostupných videí je však patrné, že k žádné skutečné panice nedošlo, poněkud drsný happennig se zájmem sledovali kolemstojící turisté a fotografovali si ho. Jiné záběry dokonce znázorňují, jak za vozem s Martinem Konvičkou klidně pochodují policisté. Diváci těchto videí se nad nimi báječně bavili. Když prý viděli tu ‘paniku‘, nadělali si do gatí. Mnozí se ale rozhořčeně pozastavili nad další mediální manipulací.

Bláznivý happening 'konvičkovců' se interpretací některých médií proměnil v akci radikálů, ohrožujících bezpečnost

Bláznivý happening 'konvičkovců' se interpretací některých médií proměnil v akci, ohrožující bezpečnost

Primátorka: Je to asociální blázen

To, že k žádné panice nedošlo, popisují i přímí účastníci akce. Jsou přesvědčeni, že každému soudnému člověku bylo na první pohled jasné, že šlo o recesi, případně poněkud trapnou komedii. Herci, kteří hráli islamisty, podle nich měli vousy na gumičce a vypadali dost komicky. Policisté i úředníci pražského magistrátu se shodují, že akce byla řádně povolena jako divadelní představení s užitím maket zbraní a nebyl důvod ji zakázat. Zcela jinak ale mluví primátorka Adriana Krnáčová, která tvrdí, že naprosto selhal úředník magistrátu, a chce ho dokonce potrestat. Pohoršeně se nechala slyšet, že pan Konvička je asociální blázen, podle ní není normální jezdit se zbraněmi po Staroměstském náměstí a vyvolávat strach a paniku. Nikoho ale asi nepřekvapí, že nakonec to schytala ‘Krnda‘ víc než blázen Konvička.

Jak ro bylo na Staroměstském náměstí doopravdy? Podívejte se na video TV ParlamentníchListů.CZ

Čtěte také:

Kdo je nejbohatší důchodce České republiky? Ani Gott, Klaus či Zeman. Jde o muže, jehož dobře znáte

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře