Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

O největším českém géniovi jsme se poprvé dozvěděli před půlstoletím. Od té doby nás nepřestává překvapovat a bude toho ještě mnohem víc. Co všechno chystají cimrmanologové k výročí?

13.09.2016
O největším českém géniovi jsme se poprvé dozvěděli před půlstoletím. Od té doby nás nepřestává překvapovat a bude toho ještě mnohem víc. Co všechno chystají cimrmanologové k výročí?

Foto: Divadlo Járy Cimrmana

Popisek: Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák v roce 1967 v oblíbené hře Vyšetřování ztráty třídní knihy

Divadlo Járy Cimrmana a Český rozhlas Radiožurnál odstartovaly celoroční projekt „Půlstoletí s Cimrmanem“. Společně tak oslaví nejen padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase, ale hlavně jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru.

Divadlo Járy Cimrmana zahájilo jubilejní padesátou sezonu přímo ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. Celodenní oslavy v Tanvaldu a nedalekých Příchovicích vyvrcholí 1. října v 19 hodin slavnostním představením hry „Cimrman v říši hudby“ z tamního kina JAS, které Radiožurnál živě odvysílá.

K „Půlstoletí s Cimrmanem“ Radiožurnál pro své posluchače přichystal několik novinek. Již 5. září odstartovaly dva velké seriály. První postupně odhaluje v rámci programové řady Příběhy Radiožurnálu zákulisí divadelního souboru před padesátou sezonou, druhý – Zvuková kronika Divadla Járy Cimrmana – se vrací až do šedesátých let a vzpomíná postupně na vznik divadelního souboru i jednotlivých her. Radiožurnál je vysílá denně v 8:50 a 17:40, a to až do 30. září. „Divadlo Járy Cimrmana je obrovský kulturní a společenský fenomén. Proto jsme velmi rádi, že můžeme být jako hlavní mediální partner součástí oslav této neuvěřitelné padesáté sezony, a vrátit tak Cimrmana zpátky do rozhlasu, kde má své kořeny,“ prohlásil šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Cimrman bude nejen bavit, ale i pomáha

Patříte ke skalním fanouškům Járy Cimrmana? Pak se můžete do oslav přímo zapojit na nově spuštěné speciální webové stránce www.cimrman.rozhlas.cz. Právě tam můžete hlasovat v anketě o nejoblíbenější hlášku z her DJC. Tu vítěznou pak představí Zdeněk Svěrák přímo při oslavách 1. října. 

Tanvaldské setkání „cimrmanologů“ z celé republiky první říjnovou sobotu startuje již časně ráno. Kromě spanilých jízd cyklistů a pochodu v historických kostýmech k Majáku Járy Cimrmana je na programu křest vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“, hudební vystoupení členů souboru nebo velká přehlídka živých obrazů Járy Cimrmana. „Padesát let divadla, to už je celkem kus historie. Oslavit takové výročí je milou povinností a jsem rád, že jsme získali silného mediálního partnera v podobě Radiožurnálu. Ostatně propojení divadla, kultury a veřejnoprávního rozhlasu je dané. Ať již osobnostmi, nebo tvorbou. Jsme rádi, že si připomeneme odkaz těch, kteří s námi již nejsou, a věřím, že si oslavy užijeme,“ doplňuje herec divadla Václav Kotek, který je zároveň ředitelem Divadelní agentury ECHO, zastupující Divadlo Járy Cimrmana. „Ještě víc mě ale těší, že budeme během oslav i pomáhat,“ zdůrazňuje Kotek.

Zahájení sezony totiž bude mít i charitativní rozměr. Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Centrem Paraple, které dlouhodobě podporuje Zdeněk Svěrák, a s Nadačním fondem Slunce pro všechny, jež naopak podporoval Ladislav Smoljak, vypsaly sbírku s názvem „Cimrman pomáhá“. Výtěžek z dárcovských DMS CIMRMAN, příspěvku na charitativní účet a prodeje sbírkových předmětů půjde na pomoc lidem se zrakovým postižením, s poškozením míchy a na podporu pacientů se speciálními potřebami. V call centru se 1. října u telefonu vystřídají herci divadla, moderátoři Radiožurnálu i členové jednotlivých nadací.  

Vše vyvrcholí návratem do Malostranské besedy

V těchto dnech vychází také již zmíněná vzpomínková kniha divadelního souboru se stejným názvem „Půlstoletí s Cimrmanem“, v níž současní i bývalí členové souboru vzpomínají na své působení v divadle. Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana chystají i autogramiádu knihy za účasti členů divadelního souboru. Bude se konat 17. října 2016 ve foyer Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.  

Do projektu „Půlstoletí s Cimrmanem“ se postupně zapojí i další stanice Českého rozhlasu. Dvojka vždy druhou neděli v měsíci postupně během roku odvysílá dvanáct her z repertoáru Divadla Járy Cimrmana, regionální stanice Českého rozhlasu zase budou po celý rok sledovat výjezdy souboru do malých i velkých měst.

Projekt „Půlstoletí s Cimrmanem“ vyvrcholí v červnu 2017, kdy se soubor na jeden den vrátí do míst, kde začínal – do Malostranské besedy v Praze. Při té příležitosti tam Divadlo Járy Cimrmana odehraje jedno představení pro své největší fanoušky. Půjde o skutečně unikátní záležitost, vstupenky nebudou volně v prodeji. Získají je pouze posluchači, kteří je vyhrají ve velké soutěži na Radiožurnálu. Podrobnosti stanice odtajní později ve svém vysílání.

Čtěte také:

Kriminálka Rapl – veřejnoprávní soutěž o co největší hnus a vulgaritu. Proč se namachrované hovado sere do vyšetřování? Kurvy a policajti, tak nějak to jde dohromady...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Komentáře