Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Trapas v Národním divadle. Parodie legendy a neomluvitelný prohřešek. Karel Schwarzenberg si zdřímnul na pietní akci

14.09.2016
Trapas v Národním divadle. Parodie legendy a neomluvitelný prohřešek. Karel Schwarzenberg si zdřímnul na pietní akci

Foto: Parlamentní listy

Popisek: Tohle už čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg předvedl národu nesčetněkrát a bohužel si svého 'šlofíčka' nedokázal odopustit ani při tak pietní příležitosti

Z průběhu pietní akce, při níž se česká veřejnost rozloučila s legendární českou gymnastkou Věrou Čáslavskou, bylo zřejmé, že její účastníci si nebyli tak zcela jisti, co se vlastně bude dít. Někteří hosté, kteří přišli ve smutečním do Národního divadla, se domnívali, že se zúčastní pohřbu, a jak je v Čechách zvykem, přinesli s sebou věnce, evokující papalášský funus. Ten se naštěstí nekonal, ale ceremoniál, nazvaný Vzpomínání na Věru Čáslavskou, přesto působil velmi rozpačitě.

Jistě nebylo snadné zorganizovat pietu za tak významnou osobnost, jakou Věra Čáslavská bezesporu byla, a respektovat přitom její přání i přání členů rodiny, ale méně by v tomto případě znamenalo víc. To, co se nakonec odehrálo v Národním divadle, bylo již na samotné hranici vkusu, tím spíš, že ona sama žádný pohřeb nechtěla.

Requiem za Věru

Úvodní taneční představení spíš připomínalo parodii této fenomenální gymnastky, a když se v další části programu objevila i ukázka z divadelní grotesky, v níž ji hrál Vladimír Polívka, už to bylo příliš. Nikoho bohužel nenapadlo, aby odkaz Věry Čáslavské svým vystoupením připomněla některá gymnastka současné generace. Naštěstí nakonec vše zachránila Olga Sommerová, která na počest této výjimečné ženy vytvořila působivé Reqiuem za Věru. Teprve v okamžiku, kdy bylo promítnuto a hlediště povstalo s mohutným aplausem, získal pietní akt potřebnou důstojnost.

Neomluvitelný trapas

Jak z reakcí na diskusních webech vyplývá, způsob, s jakým se v Národním divadle s Věrou Čáslavskou loučili, se lidem nelíbil. Někteří jej dokonce přirovnali k travesty show nebo kabaretu. A také velmi nelibě nesli přítomnost politické reprezentace v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Bulvární média zase škodolibě zdokumentovala neomluvitelný trapas Karla Schwarzenberga, který během programu podřimoval. Fanoušci Věry Čáslavské právem připomněli, že politika jí zničila život, a ptali se také, co pro ni papaláši, přítomní ve Zlaté kapličce,  udělali, když byla mnohokrát v životě na dně.

Čtěte také:

Osudem těžce zkoušená herečka Simona Postlerová: Má autistického syna a vážně nemocného manžela, kterého rakovina připravila o oko. Jak to může tak křehká bytost zvládnout? Kolaps byl nevyhnutelný...

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře