Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Poslanci tvoří protikuřácký zákon jak v pohádce pejsek a kočička svůj narozeninový dort, pomůže nám od něj také zlý pes

13.10.2016
Poslanci tvoří protikuřácký zákon jak v pohádce pejsek a kočička svůj narozeninový dort, pomůže nám od něj také zlý pes

Foto: repro

Popisek: Ilustrační foto

Vládní návrh, který zakazuje kouření v restauracích, na jaře poslanci odmítli. Vláda jej pak rychle, především na přání premiéra Sobotky poslala poslancům znovu ke schválení. Minulý týden prošel hladce zdravotním výborem a jeho projednávání tak může pokračovat druhým čtením ve Sněmovně.

Odloženo do konce května příštího roku, zatím

Už nyní je ale jasné, že nebude platit od letošního silvestra, jak si vláda původně přála. Zdravotní výbor navrhl platnost od konce května v roce 2017. Ministr zdravotnictví Němeček však ani toto datum nevidí jako stoprocentně reálné. Dají se totiž čekat další stovky pozměňovacích návrhů a obstrukce ze strany opozice. Po neúspěšných krajských volbách může přijít také určitá změna politiky ČSSD. Natvrdo prosazovaný takzvaný protikuřácký zákon, který zapomíná na práva třetiny kuřáků a celkově je velmi špatně napsaný, totiž sociálním demokratům určitě moc kladných bodů nepřinesl.

Nikdo neví, jakou bude protikuřácký zákon vypadat po druhém čtení ve sněmovně

Zákon na ochranu proti škodlivým látkám se smrskl jednostranně jen na cigarety, na alkohol a drogy téměř nereaguje. Již šestým rokem je doslova devastován neustálým přepisováním a  doplňováním pozměňovacích návrhů. V této podobě je jen těžko akceptovatelný, v mnoha bodech nekontrolovatelný. Koalice je ale přesto schopná ho Sněmovnou protlačit a natvrdo přijmout. Proto ministr Němeček nepodpořil žádné další nové pozměňovací návrhy, které zdravotní výbor minulý týden přijal, protože má od vlády jasné zadání. Nedělat ve vládním návrhu už žádné změny, protože jen tak bude koalicí ve Sněmovně přijat. Po jarním fiasku se sice šéfové koaličních stran dohodli na konkrétní podobě, v jaké budou návrh znovu prosazovat, to ale nebrání opozici, ale ani některým koaličním poslancům přicházet s novými pozměňovacími zákony.

Podle návrhu Rostislava Vyzuly (ANO), který zdravotní výbor schválil, by například řidič ani posádka auta nesměla kouřit, pokud jede v autě také dítě. I když je to jeden z mála rozumných návrhů poslance Vyzuly, sněmovna už o něm jednala na jaře a nebyl přijat, protože, kritici tvrdili, že je takový zákaz špatně vymahatelný. Proč se tedy bude o něm jednat znovu? Potvrzuje to jen velké tápání a ztrátu „vzácného poslaneckého času“ nad zákonem, který nepotřebujeme, nebo přesněji řečeno – nepotřebujeme v tak složité podobě. Podle šéfa zdravotního výboru Rostislava Vyzuly by se dokonce mělo v souvislosti s nově přijatými návrhy konat další koaliční jednání. Zdá se, že Mezinárodní zdravotnická organizace přijme dříve zákaz cukru, než se naši poslanci dohodnou o regulaci kouření.

Nejvíce chybí přiznání práv také pro kuřáky

Přitom současný stav, kdy si majitel i zákazník může svobodně rozhodnout, zda upřednostňuje nekuřáckou, nebo kuřáckou restauraci, a kdy v současnosti už téměř nikde nenajdete kuřáckou restauraci, kde se vaří teplá jídla, je vyhovující a odpovídá i podobným normám v okolních zemích. Nikdo nepochybuje o tom, že kouření škodí zdraví a kouř by neměl obtěžovat nekuřáky. To je opravdu tak těžké napsat protikuřáckou novelu, která by několika větami tyto předpoklady obsáhla? Podle poslanců asi ano, podle ostatních, kuřáků i nekuřáků, určitě ne.

A tak zatímco v Japonsku se právě nyní snaží nahnat kuřáky z ulic, kde zatím jedině mohou kouřit, do perfektně odvětraných a oddělených prostor pro kuřáky a nekuřáky, u nás je tomu právě naopak. Předkladatel zákona sociální demokrat Jaroslav Krákora doslova po jednání zdravotního výboru prohlásil: „Chceme kuřáky vyhnat z restaurací do ulic, tam se škodlivé látky rozptýlí". Jen, aby to nebyla restaurace v zoologické zahradě, tam se podle mínění poslanců nemá kouřit nikde. I to dokresluje paradoxy, který tento zbytečný zákon přináší.

Podobné parametry měl také návrh jednoho pozměňovacího návrhu, který naštěstí zdravotním výborem minulý týden neprošel. Na venkovních zahrádkách před kavárnami a restauracemi by se, pro někoho překvapivě, nakonec podle nového zákona kouřit smělo. Podle pozměňovacího návrhu, by to ale bylo jen tehdy, pokud by to majitel restaurace povolil. Náhlý nával falešné podpory pro svobodné rozhodování majitelů restaurací, skončil nakonec naštěstí v koši.

Škoda, že na více opravdové svobody při rozhodování zapomíná protikuřácký zákon jako celek. Vzniká stejně jak když kočička a pejsek připravovali v pohádce Josefa Čapka narozeninový dort. Plno dobrých pochutin, ale výsledek byl jako celek nepoživatelný. V pohádce pejska a kočičku zachránil od bolení břicha zlý pes, který dort snědl a bylo mu z něj čtrnáct dní špatně. Ve sněmovně se na takového zlého psa, který by „přeplácaný“ a nepoživatelný protikuřácký zákon shodil pod stůl, teprve čeká.

Vložil: Redaktor KL

Komentáře