Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jediná vteřina proměnila krásnou a úspěšnou královnu popu v těžkou introvertku, která se uzavřela před celým světem. A začaly se rojit fámy. Proč se mimořádná zpěvačka odhodlávala k návratu tak dlouho? Tajnosti slavných

19.09.2016
Jediná vteřina proměnila krásnou a úspěšnou královnu popu v těžkou introvertku, která se uzavřela před celým světem. A začaly se rojit fámy. Proč se mimořádná zpěvačka odhodlávala k návratu tak dlouho? Tajnosti slavných

Foto: marikagombitovaofficial.com

Popisek: Čerstvá šedesátnice Marika Gombitová

Lidé ji nepřestali milovat, i když už dlouhých šestatřicet let prožila na invalidním vozíku a v posledních letech svým fanouškům téměř zmizela z očí. Jen tu a tam se objevila nějaká ‘zaručená‘ zpráva z jejího soukromí včetně informací, kdy se konečně vrátí na scénu. Opravdu se k tomu odhodlala až nyní – při příležitosti svých šedesátin, které oslavila v pondělí 12. září. A vypadá to na opravdu velkolepý comeback.

Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem a hudební skladatelka Marika Gombitová se narodila na východním Slovensku, v Turanech nad Ondavou. Byla prý opravdu ještě malinká, když si udělala ve sklepě první ‘zkušebnu‘. Hrála si tam a na dveře napsala Hudba je můj život. Talent zdědila po tatínkovi, který sice pracoval celý život jako dělník, hrál ale na housle, v kostele na varhany a krásně zpíval, a tak ji v všemožně podporoval. V rodině ale nebyla jediná. Kromě sestry Heleny měla ještě tři bratry, kteří založili vlastní kapelu Matador, a když bylo Marice dvanáct, vzali ji mezi sebe.

„Tam jsem s máminým souhlasem a pod dozorem bratrů zpívala. V lidové škole umění jsem se naučila hrát na klavír a na kytaru,“ vzpomíná na dětské začátky na svých oficiálních internetových stránkách. Odmalička věděla, že se chce věnovat hudbě, a tak po základní škole podala přihlášku na konzervatoř. Jenže ji nevzali. Náhradním řešením byla strojní průmyslovka v Košicích, hudby se ale nevzdala. „Nebylo to lehké. Studovala jsem strojnictví a při studiu jsem vystupovala se skupinou Profily,“ konstatovala Marika, která tehdy nejvíc uznávala Janis Joplin a ráda zpívala její písně. Časem přešla k orchestru Júlia Olajoše a jedno jediné vystoupení právě s tímto hudebním tělesem navždy změnilo celý její další život.

S rodiči Margitou a Michalem u prvního přijímání

S rodiči Margitou a Michalem u prvního přijímání

Objevila poklad

Účinkovali tenkrát na plese sportovců, kam přišel i zpěvák a hudebník Janko Lehotský. Chvíli Mariku poslouchal, a pak se jí zeptal, jestli by nechtěla jít do jeho skupiny Modus. „Měl jsem takové avízo, že v Košicích je kapela, která se jmenuje Profily, a je tam velmi šikovné děvče. Hned druhý den jsem se šel na ni podívat na ples, kde zpívala. Překonávala tam určité hlasové výšky a já si řekl – tak tohle je výborné,“ zavzpomínal na své první setkání s Marikou. Okamžitě se zalíbila i Miru Žbirkovi, který byl sice skeptický, jestli se Janko nevypravil do Košic zbytečně, ale když slyšel Mariku zpívat, okamžitě mu prý bylo jasné, že jde o výjimečnou osobnost.

V Modusu zpočátku hrála na konga a čekala na svou příležitost. A ta přišla na Bratislavské lyře v roce 1978 – s písničkou Študentská láska si tehdy vyzpívala zlato nejen v domácí, ale i v mezinárodní části soutěže. „Bylo to nejkrásnější období mého života. Byla jsem šťastná, bezstarostná. Janko Lehotský, Kamil Peteraj, Miro Žbirka a trošku i já jsme spontánně objevili něco jako písňový poklad. Vládly dobré vztahy. Byli jsme tehdy naivní, myslím, že čistí a rovní. Nevěděli jsme pořádně, co je tiskovka, reklama, jak udělat rozhovor. Tedy všechny ty mazanosti, které dnes zná v populární hudbě každý,“ konstatuje Marika.

Se skupinou Matador

Se skupinou Matador

Osudný poslední listopad

Venkovská holka od Stropkova se proměnila v hvězdu. Zazářila s hitem Vyznanie, s nímž zabodovala doma i na festivalu v polských Sopotech, úspěšná byla i písnička Neberte nám princeznú a konečně se dočkala nahrávání sólových desek. Jenže právě když prožívala nejkrásnější období, měla na kontě několik festivalových vítězství a bronz i stříbro ve Zlatém slavíkovi, uštědřil jí osud tu nejtvrdší ránu. V kalendáři se právě psal poslední listopad roku 1980. Skupina Modus absolvovala koncert v Brně a Marika se vracela domů. Seděla v Renaultu 5, který řídila její kamarádka Andrea, žijící v Německu. Venku se doslova ženili čerti, byla hrozná vichřice a sněhová vánice. Automobil dostal smyk, přejel do protisměru, vyletěl ze silnice, udělal několik kotrmelců a skončil v poli na střeše.

Řidička vyvázla s lehkými zraněními, ale Marika na tom byla velmi špatně. Měla polámaná žebra, zlomenou hrudní kost a bohužel i poraněnou míchu. Technici, kteří vyrazili z Brna o pár hodin později, poté co naložili aparaturu, sice viděli havarované auto, ale jenom projeli kolem. „Bylo tak špatné počasí, že jsme do Bratislavy jeli dvacetikilometrovou rychlostí. Viděli jsme rozbité červené auto, ale už u něj byli policajti a vypadalo to, jako by havaroval někdo, kdo jel z Bratislavy do Brna, a ne naopak. Proto nás ani nenapadlo, že by to mohla být Marika,“ zavzpomínal později ve své biografii Andrej Andrašovan, manžel zpěvačky Beáty Dubasové, který dělal Modusu zvukaře.

Se sestrou Helenou v roce 1971

Se sestrou Helenou v roce 1971

Odmítala i přátele

Následky nehody byly velmi zlé. V nemocnici dostala Marika vysoké horečky a těžký zápal plic, hlavně si ale musela vyslechnout ortel, že už zůstane navždy ochrnutá. Nepomohly ani operace. Po třech měsících na neurochirurgii a interním oddělení v bratislavských Kramároch ji převezli do vyhlášeného rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Lékaři, kteří se o ni starali, tvrdí, že se navenek sice usmívala, bylo ale jasné, že se velmi trápila. Nechtěla ani přijímat návštěvy. „Například když za ní přijela Eva Pilarová a její kamarádi z kapely, trvalo dost dlouho, než jsme ji přesvědčili, aby vůbec komunikovala. Trápila se tím, jak vypadá, když je nyní na vozíčku,“ prozradila v knize jedna z ošetřujících lékařek.

Nakonec se ale dokázala až obdivuhodně dát dohromady a půl roku po nehodě vystoupila jako host na Bratislavské lyře 1981 s písněmi Prstienky z trávy a Tajomstvo hier. Vybojovala tím své největší vítězství – především sama nad sebou. A hned druhý den nazpívala dvě písničky na album Modusu 99 zápaliek. Následovalo dlouhodobé léčení, současně ale pokračovala v nahrávání a ke dvěma albům, které stihla před havárií, přibyl jako třetí slavný Slnečný kalendár. „Pomohli mi i přátelé, věděli, že jednou budu chtít zpívat, že musím. Proto dál psali pro mě písně. Věřili mi, i když já jsem si tenkrát ještě nevěřila,“ přiznala.

S Miro Žbirkou a skupinou Modus

S Miro Žbirkou a skupinou Modus

Hvězda na vozíčku

Navzdory handicapu Marika v 80. letech minulého století doslova zářila. I když byla na vozíčku, nahrávala desky, přicházela s novými hity a několikrát měsíčně koncertovala s programem Adresa ja, adresa ty. Nebyla ale jenom interpretkou písní, které složili jiní, pustila se sama i do skládání. A s velkým úspěchem. Vydala první slovenskou hudební kazetu a jako první slovenská zpěvačka se objevila i v rakouské hitparádě Die Grossen Zehn. Dokonce si dvakrát zazpívala se Stevie Wonderem během jeho návštěvy Bratislavy. Dařilo se jí i v 90. letech. V roce 2000 sklidila velký úspěch se skladbou Prosba, k níž si napsala hudbu i text, a následovaly dva duety s Miro Žbirkou Nespáľme to krásne v nás a Tajnosľubná. Tou dobou se ale začala stále více uzavírat do sebe.

Nakonec úplně přestala koncertovat, a když se objevila na veřejnosti, dalo se to považovat za svátek. Jako každý introvert přestala komunikovat i s kamarády a příbuznými, kontakt se světem omezila jenom na pár přátel a sestru Helenu, která o ni několik let pečovala. O jejím soukromí se začaly šířit všelijaké fámy: že ji ošetřovatelky týraly, že žije v hrozných podmínkách… údajně se dokonce měla vdávat za svého obdivovatele, který byl výrazně mladší, ale krátce před svatbou všechno zrušila. Nakonec vyšlo najevo, že to byl jenom podvodník, který se chtěl prostřednictvím jejího jména zviditelnit a vytlouct z ní peníze. Jeden čas se dokonce šuškalo, že ztrácí hlas, a proto nechce vystupovat.

V pátek 16. září 2016 s Miro Žbirkou v pražské Tipsport aréně

V pátek 16. září 2016 s Miro Žbirkou v pražské Tipsport aréně

Královna se konečně vrací

Nakonec se ukázalo, že všechny ‘zaručené‘ zprávy, které o ní kolovaly, byly jen výmysly a bludy. Své fanoušky Marika nikdy neztratila a navzdory problémům dál vyhrávala různé ankety a získávala ceny. A loni konečně i dokázala, že opravdu hlas neztrácí. Právě naopak. Po celou dobu, co žila v ústraní, pravidelně trénovala a skládala další a další písničky. A nyní se konečně rozhodla všem ukázat, že má stále dostatek sil na návrat. Vystupuje jako host na koncertech Mira Žbirky a na 12. října má naplánován velkolepý narozeninový koncert, který se uskuteční v Bratislavě, na Zimním stadionu Ondreje Nepely. Její životní krédo je totiž úplně jednoduché: „Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávej!“

Čtěte také:

Vyhlášený bručoun a náfuka má doma ženu se svatozáří. Celý život mu ustupovala, obětovala kariéru a na sebe začala myslet, až když děti vyrostly. Jak to ten Donutil dokázal?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');

Vložil: Adina Janovská

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace