Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Francouzští policisté se proměnili v živé štíty. Mají mizerné platy i vybavení a každý měsíc je jich zraněno pět. V 'no-go' zónach, ovládaných gangy, jde doslova o život. Má tahle situace vůbec řešení?

31.10.2016
Francouzští policisté se proměnili v živé štíty. Mají mizerné platy i vybavení a každý měsíc je jich zraněno pět. V 'no-go' zónach, ovládaných gangy, jde doslova o život. Má tahle situace vůbec řešení?

Foto: Jan Rychetský

Popisek: Protest strážců zákona na pařížském mostu Svornosti před budovou Národního shromáždění

REPORTÁŽ Policisté – živé terče. Stejnou neprůstřelnou vestu mám už třináct let, kulka by jí prolétla jako máslem. Takové stížnosti slyšel reportér ParlamentníchListů.cz na demonstracích policistů uprostřed Paříže. Bezpečnostní situace ve Francii se stále zhoršuje a strážci zákona dávají nejevo své obavy. Vláda sice přišla s plánem zlepšení, ale podle policistů je třeba počkat, jestli nejde jen o předvolební sliby.

„Můj táta je policajt, můj muž je policajt, naši kamarádi jsou policajti, podporujeme vás," píše se na listu papíru, jenž má přilepený na zádech starší žena, držící za ruku malou holčičku. Družně hovoří s lidmi okolo, kteří mají na pažích oranžové pásky s nápisem policie. Jiná žena zase svírá terč, na němž stojí slova: „Policisté – živé terče!" Jde o demonstraci, která se konala na pařížském mostě Svornosti před budovou Národního shromáždění, kde většinou korzují turisté. Podobné akce nicméně probíhají po celé Francii. Tamní policisté se cítí přehlíženi, vláda na ně prý kašle a už toho mají dost.

Teroristé, vraždy, útoky

Čtrnáct procent. O tolik v prvním pololetí tohoto roku vzrostl počet útoků na policisty. Bude tomu rok, kdy teroristé Islámského státu při koordinovaných atentátech zaútočili na několik cílů v centru francouzské metropole, což si vyžádalo sto třicet obětí. Ještě předtím vraždili islamisté v redakci satiristického časopisu Charlie Hebdo a v košer lahůdkářství na předměstí s hrůzným součtem sedmnácti mrtvých. Nicméně bezbečnostní situace se v zemi galského kohouta nijak významně nezlepšila, jak by se dalo očekávat, spíš naopak. Aktuální příběhy protipolicejního násilí by mohly sloužit jako scénáře filmových hororů.

V první polovině června Larossi Abdalla ve městě Magnanville západně od Paříže ubodal policistu v civilu i s přítelkyní. Video z vraždění umístil na Facebook. Poté se zabarikádoval v jeho domě, přičemž jejich tříletého syna zachránila až zásahová jednotka. Během zásahu přísahal věrnost Islámskému státu. Policisté u něj našli seznam dalších plánovaných cílů, mezi nimiž byli mimo jiné další policisté, novináři či rappeři. Útočník byl přitom již v roce 2013 odsouzen na tři a půl roku za verbování džihádistů, po dvou a půl letech ho propustili, ale byl stále v podmínce.

Ostatně v nemocnici Saint-Louis v desátém obvodu Paříže leží v umělém spánku osmadvacetiletý policista Vincent, jenž se s dalšími třemi kolegy stal počátkem měsíce ve městě Viry-Chatillon terčem útoku patnácti maskovaných výrostků. Ti rozbili okna dvou policejních aut a vhodili do nich zápalné láhve, přičemž blokovali dveře, aby se strážci zákona nemohli dostat ven. Život jim zachránili přivolaní kolegové. Pro mnoho řadových policistů, kteří už léta upozorňují na no-go zóny, kde vládnou gangy, pohár trpělivosti přetekl.

Protesty, odbory, požadavky

„Naše hnutí, které spojuje hněv, je neodborové a nepolitické, i když některé požadavky máme s odbory a politickými stranami stejné. Žádáme, aby naši kolegové, kteří se stali oběťmi pokusu o vraždu ve Viry-Chatillon, byli povýšeni a odškodněni," píše se v prohlášení, které policisté v civilu rozdávali v týdnu právě na pařížském mostu Svornosti. Podle tiskopisu chtějí také zvýšení počtu policistů, pracujících v terénu, na dvojnásobek, lépe vybavená vozidla, upřesnění definice legitimní obrany při výkonu služby, proplácení přesčasů, nezdanění odměn a tak dále.

Na mostu se před Národním shromážděním sešlo tak šest policistů. Na zátarasu visel plakát: „Nesahej na mého policajta." Mezi účastníky protestu pobíhala starší dáma s transparentem: „Občanka se zlobí a je solidární. Jsem pyšná na své policisty." Marie, jak se posléze představila, prý chtěla transparent, s nímž byla před lety na několika demonstracích, vyhodit, ale známý jí řekl, ať to nedělá, že se ještě bude hodit, a taky že jo. „Přišli jsme říct, že za těchto podmínek nemůžeme pracovat. Je ale dobré vidět, že nás lidé podporují," říká pro ParlamentníListy.cz třiatřicetiletý policista Julian a dodává: „Chceme, aby vláda pochopila, že policie strádá a už to takhle nejde dál."

O den dřív stály před Justičním palácem v Paříži zhruba čtyři stovky policistů. Podle praporů, kterými mávali na protest, členové dvou odborových organizací, tedy Národního policejního sdružení a Národní unie nezávislých odborů. Na jednom z doma vyrobených transparentů stálo: „Policejní čepice: Už toho máme dost. Konec nedostatku úcty a respektu." Nespočtu novinářů si demonstranti stěžovali na nevhodné neprůstřelné vesty či předpotopní vybavení. „Mám stejnou neprůstřelnou vestu už třináct let. Oblékám ji jen, aby se neřeklo, protože kdyby došlo k přestřelce, nijak by mi nepomohla. Kulka by jí prolétla jako máslem," podotkl osmadvacetiletý policista Yarn.

Obavy, sliby, dohady

Ostatně podobné protestní akce se již týdny konají po celé Francii. Nejen v Paříži, ale i třeba v Toulouse, Nancy, Lyon, Marseille a jinde. Policisté vládě také vyčítají laxní imigrační politiku, jejíž důsledky mají denně před očima. V průběhu demonstrací vždy zní francouzská hymna, nejdřív tiše a mírně, v závěru hlasitě a bojovně. Podle statistik je ve službě každý měsíc zraněno na pět policistů. Průměrný plat strážů zákona je kolem 2900, při nástupu zhruba 1350 euro.

Na konci týdne odpověděl ministr vnitra Bernard Cazeneuve na protesty takzvaným plánem veřejné bezpečnosti, podle nějž mají být posíleny policejní jednotky ve velkých městech, zrušeny nadbytečné a nepotřebné služby, jako třeba permanentní hlídání prefektur a soudních budov, přičemž policisté by měli být nahrazeni technikou či soukromými bezpečnostními službami. Přislíbil modernizaci a doplnění vybavení o 8000 ochranných helem, 20 000 nových neprůstřelných vest, 5500 pistolí a v roce 2017 o 3080 vozů pro policii a 3300 pro četnictvo. Půjde o výdaje v hodnotě zhruba 250 milionů eur.

Ostatně toto téma promlouvá i do předvolební kampaně. Prezidentské volby se konají už příští rok na jaře a exprezident Nicolas Sarkozy, který se chce vrátit do Elysejského paláce, obviňuje vládu z nečinnosti. Prezident Francois Hollande ale kontruje, že právě Sarkozy kvůli úsporám osekal počet bezpečnostních složek, které naopak on nyní rozšiřuje. Teď potvrdil výše zmíněný plán ministra vnitra a koncem listopadu by ho měly začít projednávat Národní shromáždění a Senát. Policisté přesto zůstávají ve střehu a čekají konkrétní činy. Jak se aktuálně vyjádřil jeden z nich: „To, co nám slibuje vláda, je pokrok, přesto hluboko pod našimi očekáváními."

Jan Rychetský

Psali jsme:

Imigrace je první krok k dobytí území - udělal to i Mohamed v Medině. Přicházejí jako uprchlíci a jejich požadavky se časem obrátí v násilí. Zbavte se té zrádné svoloče, co vám vládne, a postavte ji před soud, říká světoznámý znalec islámu

Hodně drsné. Český novinář vyrazil do Calais, zažít „džungli“ na vlastní kůži. Afghánští imigranti ho kamenovali a chtěli mu uříznout hlavu; přistihl je při pití alkoholu, v koránu přísně zakázaném

Vysoká porodnost, mizerná ekonomika, nedostatek vzdělání, problémy najít práci i bydlení – v evropském táboře je zkrátka lépe než doma. Uprchlická vlna se jen tak nezastaví, protože se většina migrantů ani nemá kam vrátit

Legendární středisko zimních sportů zoufale volá o pomoc. Obyvatelé bavorského 'Garmische' se bojí, policisté nevědí, kam dřív skočit, turisté přestávají jezdit. Starostka bije na poplach kvůli azylantům

Německo bývalo čistá země. Dnes je plná odpadků, říká o problému s migranty spisovatel. Většina Němců má muslimských uprchlíků už plné zuby, dodává pro ČRo

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Komentáře