Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Největší televizní hity české provenience? Všudypřítomný, vykalkulovaný, temný a brutální hnus, aktéři mají IQ na hranici debility a jsou oblečeni jako drbani. Míří na retardované diváky?

29.10.2016
Největší televizní hity české provenience?  Všudypřítomný, vykalkulovaný, temný a brutální hnus, aktéři mají IQ na hranici debility a jsou oblečeni jako drbani. Míří na retardované diváky?

Foto: ČT

Popisek: Seriál Rapl se točil v Krušných horách. Na snímku Hynek Čermák

Televizní producenti a tvůrci se zhlédli v módě severských detektivek a na tuto módní vlnu, ostatně tak jako na jiné, ochotně naskočili i diváci a kritici. Potvrzuje to úspěch vulgárního a ponurého detektivního seriálu České televize Rapl nebo téměř neuvěřitelná adorace nové minisérie HBO Pustina. O díle, plném nechutné brutality, se hovoří málem jako o události století.

Vydatně k tomu přispívá reklamní kampaň. Dokonce i bulvární deník Blesk podsouvá divákům, že je  Pustina uchvátí a argumentuje tím, že se vymyká všemu, na co jsou v české televizní tvorbě zvyklí.  Osmidílný seriál je prý strachem  zavalí jako deka. Něco podobného ovšem tvrdili i aktéři seriálu ČT Rapl. Není to náhodné. Oba projekty kopírují  trend severských detektivek. Podle jejich mustru je nutný všudypřítomný, vykalkulovaný hnus. Ale je faktem, že Pustina v tomto směru doslova exceluje. Hnusné je naprosto vše, exteriéry, interiéry, i herci. Aby vše vypadalo co nejodporněji, je evidentně podmínkou (viz  narušený Jaroslav Dušek) .

Kosmo-hrůza

Naštěstí ne všichni diváci a kritici podlehli vymývání mozků a v diskusích dávají jasně najevo, že něco „tak k zblití“ sledovat a vychvalovat odmítají. Velmi zajímavý názor nad současnou televizní produkcí nedávno zveřejnil deník Neviditelný pes. V článku Kosmo-hrůza píše Václav Vlk, že Česká televize dělá vše proto, aby mezi její diváky patřily pouze osoby mírně retardované. Jako příklad uvádí nové seriály Kosmo a Rapl.  Stěžuje si právem, že pokud se v této tvorbě zobrazují běžní Češi, jsou to v zásadě idioti, stylizovaní do rolí blbů a magorů. V seriálu Rapl jsou například policisté oblečeni jako drbani, policistka Slepičková má neučesané a slepené vlasy, jako by si hlavu nemyla půl roku. A baráky jsou oprýskané, sešlé a vůbec nechutné. Policajtská oslava je pak podána jako pijatika v hospodě IV. cenové skupiny. Hrdinové seriálu Kosmo, který podle autora ještě překonal  očekávanou hrůzu,  mají  předepsané IQ na hranici debility, tu nejupadlejší morálku a jsou oblečeni do teplákových souprav, jaké nenosili ani sovětští odboráři, když jeli na rekreaci do Varů.

Pustá, temná a brutální Pustina

V tomto ohledu příjemně překvapil i veřejnoprávní rozhlas. Moderátorka  Karolína Koubová zpovídala v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu scénáristu Pustiny Štěpána Hulíka bez obvyklé míry servility, jež se  u nás vůči  různým tvůrcům většinou uplatňuje. Snažila se zjistit,  proč je tento seriál tak  temný, ponurý, drsný, až brutální. Na své otázky se dočkala  dosti sebevědomých odpovědí. Hulík například popřel inspiraci severskými detektivkami, která je ale  zřejmá a tvrdil, že to je svébytné dílo, které si odnikud nevypůjčuje a nekrade.  Když Koubová vyslovila názor, že v Pustině chybí  sympatické postavy, Hulík rovněž odporoval. Jako příklad uvedl hrdinu z pasťáku. „Podle mne je největší meta, že ukážete i někoho, kdo má  nějaké stinné stránky, ale vy toho člověka pochopíte, proč takový je.“ Námitky na brutální scény, například znásilnění, odbyl tím,  že vychází z místa a extrémních situací, kde se odehrávají.

Nadesignované postavy

Dokonce i někteří recenzenti  upozorňují na  vykalkulovanost Pustiny, i když ji jinak vychvalují. Všímají  si  toho, že některé dějové linie jsou budované pouze kvůli své působivosti a hrdinové působí nadesignovaně. „Zdá se, že každý  kousek jejich oblečení, rys v obličeji a ohyb v účesu byl navržen u rýsovacího prkna, aby bezvýhradně odpovídal roli,“ píše například Martin Svoboda na Aktuálně.cz. Z reakcí diváků je ovšem zřejmé, že zcela podlehli reklamní kampani. Na nejsledovanějším filmovém a televizním fóru CSFD.cz souhlasně  tvrdí, že to je absolutně nejlepší český seriál, co u nás kdy vznikl a nejočekávanější událost roku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Komentáře