Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ceny Via Bona ocenily filantropy, kteří svým osobním nasazením či penězi pomáhají ve svém okolí. Jsou mezi nimi Zdeňka na vozíku i 'dítě' sira Nicholase Wintona

25.10.2016
Ceny Via Bona ocenily filantropy, kteří svým osobním nasazením či penězi pomáhají ve svém okolí. Jsou mezi nimi Zdeňka na vozíku i 'dítě' sira Nicholase Wintona

Foto: Via Bona

Popisek: Zdeňka Mocňáková zřídila v Lounech službu Senior taxi pro lidi, kteří se obtížně pohybují

Nadace Via letos už podevatenácté ocenila jednotlivce a firmy, kteří pomáhají změnit své okolí a darují druhým svůj čas, energii, znalosti či peníze. Vyhlásila letošní vítěze Ceny Via Bona za filantropii. Nezávislé komise vybraly vítěze v šesti kategoriích.

Patří k nim například Zdeňka Mocňáková, která navzdory svému upoutání na invalidní vozík pomáhá jiným lidem s postižením a seniorům. Získala ocenění v kategorii „Srdcař“ pro ty, kteří pomáhají zejména svým zápalem a energií. V kategorii „Mladý srdcař“, oceňující za filantropické aktivity mladé lidi, se porota rozhodla udělit dvě ceny: Jakub Trefný dlouhodobě pomáhá v řadě oblastí jako dobrovolník – seniorům, lidem bez domova i lidem na útěku. Druhý oceněný, Milan Dzuriak, vyráží na takzvané Cesty proti bolesti. Získává tím peníze na dobročinnost a plní sny postiženým dětem.    

V kategorii „Mecenáš“ získal ocenění podnikatel Sanjiv Suri, majitel firmy Zátiší Group, za řadu filantropických aktivit v Česku i ve světě. V kategorii „Dobrá firma“ pak získala ocenění novojičínská firma Dušan Hopp, Auto Díly Servis, s. r. o., jejíž majitel a řada dobrovolníků pomohli zrekonstruovat azylový dům pro těhotné ženy v tísni. Novou kategorií byl letos „Věrný dárce“. V té získal ocenění Asaf Auerbach, kterého v dětství zachránil Nicholas Winton, a on sám nyní pomáhá svým pravidelným darem dětem v nouzi.

Letošní držitelé ceny Via Bona

Letošní držitelé ceny Via Bona

Závěť pomáhá je dalším z ocenění, které se snaží upozornit na tento,v Česku zatím nepříliš častý způsob darování. Nadace Via in memoriam ocenila mikrobioložku Ludmilu Šilhánkovou, která v závěti odkázala více než dva miliony korun na pomoc dětem a mladým lidem se zdravotním postižením. Speciálním, sedmým oceněním, je Cena veřejnosti, kterou zaštítila Česká televize, hlavní mediální partner Ceny Via Bona. Její vítěz vzešel z hlasování na webových stránkách Nadace Via, a to ze všech nominovaných příběhů. Nejvyššího počtu hlasů nakonec z patnácti nominovaných příběhů získala výše zmíněná Zdeňka Mocňáková.

Cenu Via Bona každoročně zaštiťuje velvyslanec Spojených států v České republice, generálním partnerem je Nadace Vodafone Česká republika. Organizuje ji Nadace Via, která podporuje rozvoj komunitního života a rozvoj filantropie v Česku. Nadace usiluje o to, aby bylo v Česku více lidí, kteří společně pečují o své okolí a darují druhým. „Každá dobročinnost je i příběh – a může být silnou motivací pro lidi, kteří o darování uvažují, ale zatím nevědí, jak začít,“ shrnuje ředitel Jiří Bárta, proč Nadace Via ceny uděluje. Nadace Via je také partnerem dokumentárního cyklu Filantrop režisérky Jany Počtové, který bude o víkendech od listopadu vysílat Česká televize. Jeden z dílů bude věnován i letošnímu držiteli Ceny Via Bona v kategorii „Mecenáš“, Sanjivu Suri.

Ocenění Via Bona 2016

Kategorie Srdcař a Cena veřejnosti: Zdeňka Mocňáková
Od svých 25 let je upoutána na vozík, přesto věnuje svůj volný čas pomoci seniorům a zdravotně znevýhodněným. V Lounech zřídila službu Senior taxi pro lidi, kteří se obtížně pohybují. Ve Svazu tělesně postižených Zdeňka Mocňáková už skoro třicet let zvyšuje povědomí o životě a problémech lidí s postižením.

Kategorie Mladý srdcař: Milan Dzuriak a Jakub Trefný
Milan Dzuriak závodně sportoval, jenže zdravotní problémy ukončily jeho kariéru. To ho ale nezlomilo. Vyjel na Cestu proti bolesti, chtěl během měsíce ujet na kole dva tisíce kilometrů a splnit sny dvěma postiženým chlapcům – konkrétně získat pro ně peníze na nový invalidní vozík a výlet do Paříže. To se mu povedlo a Milan v současnosti chystá druhý ročník Cesty proti bolesti.
Jakub Trefný pravidelně navštěvuje seniory v domovech důchodců, účastní se vánočních obědů pro lidi bez domova, organizuje veřejné sbírky pro potřebné a neváhá ani vyrazit do zahraničí pomoci lidem na útěku před válkou. Přestože je mu teprve devatenáct let, patří ke zkušeným dobrovolníkům a svými skutky již inspiroval k dobrovolnictví spoustu spolužáků a lidí ze svého okolí.

Kategorie Dobrá firma: Dušan Hopp, Auto Díly Servis, s. r. o.
Majitel firmy Dušan Hopp v posledních letech získával peníze a koordinoval dobrovolníky při rekonstrukci azylového domu pro těhotné ženy v nouzi. V současnosti se s dalšími dobrovolníky účastní brigád k zajištění provozu domu. Jde v regionu příkladem a ukazuje, že i malé podniky v odvětví, od nichž se to zrovna nečeká, mohou udělat mnoho dobrého.

Kategorie Mecenáš: Sanjiv Suri
Majitel firmy Zátiší Group na své narozeninové oslavě vybídl hosty, aby místo dárku podpořili projekt Člověka v tísni v Kambodži. Vybranou částku sám zdvojnásobil. Další peníze věnoval na vybudování dvou škol v Kongu. V rodné Indii ujel na kole 850 kilometrů, aby získal prostředky pro projekty Lékařů bez hranic. Do filantropických aktivit zapojuje své známé a pomáhá posouvat kulturu filantropie v Česku.

Kategorie Věrný dárce: Asaf Auerbach
Pokračuje v odkazu svého zachránce, Sira Nicholase Wintona. Díky jeho statečnosti přežil válku a sám teď pomáhá dětem v nouzi. Už déle než devět let každý měsíc věnuje dvě třetiny svého sirotčího důchodu na podporu dětem v nejchudších zemích světa. Účastní se také vzdělávacích besed a vybízí k pomoci druhým.

Kategorie Závěť pomáhá: Ludmila Šilhánková
V závěti odkázala více než dva miliony korun na podporu vzdělávání a rekreaci dětí a mladých lidí se zdravotním postižením. I přes své vlastní zdravotní postižení se stala uznávanou mikrobioložkou. Její příběh nominoval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Nadace Via

Nadace vznikla v roce 1997 a podporuje aktivní lidi, kteří chtějí společně měnit své okolí k lepšímu. Snaží se přispět k rozvoji komunitního života a usiluje o to, aby se filantropie stala běžnou součástí života v Česku.Cena Via Bona je ocenění, které už devatenáct let udílí Nadace Via jednotlivcům a firmám za významné a inspirativní počiny v oblasti filantropie.  Poprvé tuto cenu udělila v květnu 1998 s cílem obnovit zpřetrhanou tradici filantropie v Česku.Hodnotící komisi Ceny Via Bona tvoří každoročně nezávislá skupina porotců, složená ze zástupců firem, odborné veřejnsoti, novinářů a neziskových organizací.
Další informace k Ceně Via Bona najdete na www.nadacevia.cz/viabona

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace