Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Nelegálně pracující Ukrajinci či Moldavci, nezdaněné hektolitry alkoholu... Celníci na Vysočině se během léta nenudí

22.07.2015
Nelegálně pracující Ukrajinci či Moldavci, nezdaněné hektolitry alkoholu... Celníci na Vysočině se během léta nenudí

Foto: celnisprava.cz

Popisek: Nelegální alkohol, zabavený celníky na Vysočině.

Ukrajinské stavební dělníky s polskými vízy lapili celníci na Vysočině. Dařilo se jim také při odhalování ilegálně dováženého alkoholu.

Polská víza na práci nestačí. Přesto tento nešvar není výjimkou

Čtyři občany Ukrajiny, pracující pouze na základě polského víza, objevila toto pondělí hlídka Celního úřadu pro Kraj Vysočina při kontrolách staveb ve Velkém Meziříčí a Velké Bíteši. Protože kontrolované osoby nepředložily pracovní smlouvy ani jiné pracovně právní doklady, byla na místo přivolána Cizinecká policie a následně došlo k zajištění těchto osob.

Polská víza v rukou ukrajinských dělníků jsou v poslední době při kontrolách nelegální zaměstnanosti poměrně častým jevem. „Pohybovat se s nimi v Evropské unii lze, ale k zaměstnání v České republice sama o sobě neopravňují," vysvětluje Bc. Petr Cvach, vedoucí odboru dohledu CÚ pro Kraj Vysočina.

Kontroly nelegální zaměstnanosti na Vysočině neustávají

Za první pololetí letošního roku celníci oddělení Dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Kraj Vysočina provedli kontroly nelegální zaměstnanosti ve 34 firmách v kraji. Ve 20 případech s pozitivním výsledkem svého "zátahu".

Kontrola nelegální zaměstnanosti je jednou z řady kompetencí celní správy. Kontroly byly zaměřeny na prověření, zda cizinci vykonávají práci pro zaměstnavatele na základě platného pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy a zda práci vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání, zaměstnaneckou nebo modrou kartou, a zda zaměstnavatel splnil dle zákona o zaměstnanosti oznamovací povinnost. Nejpozději v den nástupu těchto osob k výkonu práce je povinen informovat příslušnou pobočku úřadu práce.

Vedle Ukrajinců také Bulhaři či Arméni

Některé kontroly proběhly v součinnosti s Cizineckou policií a Oblastními inspektoráty práce z Jihlavy, Havlíčkova Brodu a Pelhřimova. Zkontrolováno bylo na 390 osob. Nejčastěji se jednalo o Bulhary, Ukrajince, Slováky, Armény a Moldavce. Až na výjimky pracovali ve stavebnictví, pohostinství a výrobních podnicích. U 160 osob nebylo prokázáno splnění informační povinnosti ze strany zaměstnavatele, 19 cizinců nemělo platné pracovněprávní smlouvy nebo jim úplně chyběly. Devět osob, které zde pobývaly a pracovaly na turistické vízum a dle předložených dokladů totožnosti s tímto typem víz nesměly v České republice pracovat vůbec, si převzala cizinecké policie k dalšímu šetření.

Zjištěné případy porušení právních předpisů celní úřad předává příslušnému oblastnímu inspektorátu práce k dalšímu řízení. Za nesplnění informační povinnosti, může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 100 000 korun a jestliže zaměstnavatel zaměstnává cizince bez platného povolení, hrozí mu sankce do deseti milionů korun. Celní úřad pro Kraj Vysočina bude i nadále v kontrolách pokračovat. 

Na Vysočině se zajišťovaly lihoviny

Celníkům z oddělení Dohledu nad subjekty a odboru Daňového Celního úřadu pro Kraj Vysočina se při červencových kontrolních akcích dařilo i při zaměření na zdanění a značení lihovin. Zajistili vice než 1 300 litrů lihovin, s vyčísleným únikem na spotřební dani přes 120 000 korun.

Od 7. července probíhaly kontroly na několika místech kraje Vysočina. Při kontrole v provozovně velkoskladu v obci Želiv bylo zajištěno přes 1 100 litrů lihovin různých značek. Provozovatel nebyl schopen předložit daňové doklady.

Podobně tak v Chotěboři, kde bylo zajištěno 25 litrů lihovin bez prokázání zdanění. Únik na spotřební dani byl předběžně vyčíslen na téměř 100 000 korun. Následně 15. července v prodejně ve Velké Bíteši nalezli celníci při kontrole lihoviny s kolky, které neodpovídaly značení dle zákona o povinném značení lihu – údaje na kolcích byly nečitelné a proto bylo 70 litrů lihovin zajištěno.

Při dalších dvou kontrolách bylo zajištěno na 150 litrů nezdaněných lihovin. Celkem byl vyčíslen únik na spotřební dani na téměř 22 000 korun. Všechny lihoviny byly zajištěny a případy jsou dále v šetření.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Komentáře