Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Sklepní prostory Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se mohou proměnit na expozici hmatového umění. Historickou chodbu, navazující na jihlavské unikátní podzemí, už se ale nepodařilo zachránit

10.08.2016
Sklepní prostory Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě se mohou proměnit na expozici hmatového umění. Historickou chodbu, navazující na jihlavské unikátní podzemí, už se ale nepodařilo zachránit

Foto: kr-vysocina.cz

Popisek: Takhle vypadaly sklepní prostory Oblastní galerie Vysočina před zahájením rekonstrukce

Přes půl roku trvající sanační práce ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě jsou u konce. Upravené suterénní prostory, které dosud nemohly být smysluplně využívány, budou nově sloužit zčásti jako sklad výstavního inventáře. Pokud se prokáže, že je místo vhodné i pro expoziční účely, přibližně za rok tu návštěvníci najdou výstavu hmatového umění a různé světelné expozice.

„Stavba, která trvala od listopadu minulého roku do letošního června, je aktuálně dokončena technicky. Řeší dlouhodobý stavební problém odvlhčení suterénu budovy. Kromě nově zavedeného systému vzduchotechniky byla vhodnými stavebními úpravami posílena přirozená cirkulace vzduchu v budově,“ prozradil ředitel Oblastní galerie Vysočina Daniel Novák.

Oblastní galerie Vysočina - sklepní prostory

Sklepní prostory před rekonstrukcí...

V mezidobí jednoho roku budou pracovníci galerie sledovat klimatické podmínky prostor, protože v tuto chvíli ještě není možné jednoznačně říci, jestli bude prostředí dlouhodobě stabilní a k výstavním účelům vhodné. Pokud se místo osvědčí, pravděpodobně od června 2017 v nich galerie vystaví novou expozici hmatového umění a plánuje i pravidelné obměny různých světelných expozic. „Pro veřejnost se tak otevřou nové a atraktivní podzemní prostory, které bezprostředně navazují na jihlavské podzemí a zároveň obohatí i výstavní nabídku galerie,“ pochvaluje si Marie Kružíková, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Oblastní galerie Vysočina - sklepní prostory

...a nyní

Již v únoru byl při sanačních pracích objeven zazděný vchod, který nebyl zakreslen v žádných historických mapových podkladech. Původně se spekulovalo o vchodu do další úrovně sklepa, případně o klenutí nad zapomenutou studnou. Až vrtná sonda do zdiva zazděného vstupu do podzemí odhalila smutnou skutečnost. „Jedná se o zabetonovaný prostor, pravděpodobně o chodbu v délce několika metrů, která navazuje na stávající upravenou část podzemí. Prakticky je ale neobnovitelná, protože nejspíš došlo k její stavební destrukci a následnému zabetonování v celém objemu,“ odhalil ředitel Daniel Novák. Současně došlo i na plánovanou realizaci anglických dvorků, a tím ke zlepšení přirozeného provětrávání podzemních prostor, což je po technické i provozní stránce velkým přínosem. Sanační práce ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšly na 3,3 miliony korun.

Oblastní galerie Vysočina - sklepní prostory

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře