Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Opět „cestovní kancelář ČR“ a iráčtí uprchlíci: Nikdo netuší, kde právě jsou. Navíc se ukázalo, jak pěkně si žili před příchodem do Česka. Naivita některých sluníčkářů je až neuvěřitelná

12.10.2016
Opět „cestovní kancelář ČR“ a iráčtí uprchlíci: Nikdo netuší, kde právě jsou. Navíc se ukázalo, jak pěkně si žili před příchodem do Česka. Naivita některých sluníčkářů je až neuvěřitelná

Foto: Karmel, repro

Popisek: Křesťanští uprchlíci na cestě do Česka, kde jich část ubytovali v Jihlavě. Odtud ale uprchli

Ministr vnitra netuší, kde jsou křesťanští uprchlíci z Iráku. Jde o rodinu Battových, tedy o přesně tu povedenou rodinku, co jí ubytování v Čechách připadalo jako natřený kravín a co nám při první příležitosti prchla do Německa.

Televizi Prima to, že Česká republika nemá ani ponětí, kde jsou teď uprchlíci, jejichž přílet přes nadační fond Generace21 republika financovala,  přiznal ministr vnitra Milan Chovanec. Ten zároveň nerad připustil, že pokud budou Battovi v rámci readmisních dohod vráceni České republice a budou se chtít vrátit zpět do Iráku, náklady na transport zřejmě budou muset být uhrazeny ze státní pokladny.

Prý to mělo být zadara

„Náklady pro stát se opravdu budou blížit nule. Tento projekt je plně hrazen z neveřejných prostředků. Tedy ne z prostředků státu,“ říkal přitom letos v lednu tentýž ministr vnitra Milan Chovanec, když zdůvodňoval to, proč Česká republika dobrovolně přijme kolem 150 křesťanských uprchlíků z Iráku.

Jenže koho jsme to sem vlastně dovezli?

Záhy se ale ukázalo, že uprchlíci nejsou až tak potřební chudáci. V jedné z reportáží televize Prima upozornila na to, že právě rodina Battových si před odchodem do ČR žila v poklidném pronájmu v libanonském hlavním městě Bejrútu, kde se vůbec neválčí. Iráčané si pak v jihlavském Okrouhlíku stěžovali na bydlení a celkové zacházení ze strany představitelů Generace 21 a raději odjeli do Německa. „Organizačně to vůbec nezvládli, ani tu hrstku lidí, které tady zatím mají,“ kritizoval pak své zachránce letos v dubnu Georgis Batto v Drážďanech. Tam rodina skončila za plotem uprchlického tábora – ale byla v Německu.

Oni chtějí do Německa? To jsme vážně netušili, říká ministr

To, že by nás chtěli iráčtí uprchlíci využít jen jako mezizastávky na cestě do Německa,  zdá se, do té doby nikoho nenapadlo. „Bohužel jsme těm lidem neviděli do hlavy a netušili jsme, že první, co udělají, že tedy nevyužijí pohostinství České republiky a rozhodnou se odejít do Spolkové republiky,“ tvrdil s neuvěřitelnou naivitou ministr vnitra Milan Chovanec.

Kdepak asi jsou dnes?

A ani nepřekvapí, že Milan Chovanec neví, kde rodina skončila. „Je velká otázka, kde jsou. V současné době jsme v situaci, že nevíme, kde německá strana tyto lidi má a je velkou otázkou, jestli nám je vrátí, nebo nevrátí,“ řekl televizi Prima ministr vnitra Milan Chovanec. Němci totiž chtějí postupovat podle dublinských dohod a vracet uprchlíky tam, kde byli poprvé registrováni. Konkrétně Battovy tedy zpátky k nám.

Co s nimi, jestli nám je Německo vrátí?

„Tady jsou dvě možnosti. Jedna možnost je obnova azylového řízení, kde se bude zohledňovat ten útěk, bezesporu, vedle toho je druhá možnost, kterou je dobrovolný odchod zpátky do země původu,“ řekl televizi Prima ministr vnitra Milan Chovanec. Jenže kdo by návrat do země původu platil? Podle ministra Generace 21. „My se budeme pokoušet s nimi jednat, aby to zaplatili. Pokud to nezaplatí a rozhodnou se vrátit domů, bude to na náklady českého státu,“ tvrdí Chovanec.

Generaci 21 dochází finance

Jenže představitelé Generace 21 už dříve přiznali, že jim finanční dary budou sotva stačit na péči o stávající uprchlíky. Přitom místo plánovaných 150 se starají o 40. Na druhou stranu nikdo opravdu neví, kde Battovi jsou. V uprchlickém táboře v Drážďanech ne. Odtamtud zmizeli minulý měsíc, údajně pak byli viděni v Budapešti, je tu možnost, že se zbaví dokladů a pokusí se vydávat za čerstvé imigranty z jiné země zasažené válkou a dostat se tak do vytouženého Německa. 

Pak by se ministrův problém vyřešil definitivně a bezbolestně. Jen bychom pak byli všichni tak trochu za šašky…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová

Komentáře