Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

České stříbro, netradiční výstava portrétů ženských osobností na dvanáctimetrovém otáčecím kole, se stěhuje z Plzně na MFDF Ji.hlava. Prohlédnout si ho budete moci již v sobotu

20.10.2016
České stříbro, netradiční výstava portrétů ženských osobností na dvanáctimetrovém otáčecím kole, se stěhuje z Plzně na MFDF Ji.hlava. Prohlédnout si ho budete moci již v sobotu

Foto: Kryštof Peterka

Popisek: České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužící na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole

České stříbro, nezvykle pojatá venkovní výstava fotografií českých ženských osobností, se stěhuje z Plzně do Jihlavy, kde bude k vidění od 22. do 30. října v rámci doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. České stříbro tvoří dvanáct velkoformátových portrétů od fotografa Karla Cudlína, kroužících na dvanáct metrů vysokém kovovém otáčivém kole, jehož autory jsou architekti Martin Rajniš a Oldřich Sládek.

Černobílé fotografie žen, mezi nimiž jsou jak známé osobnosti jako Jiřina Šiklová, Dana Němcová nebo Eva Jiřičná, tak i regionální autority jako zakladatelka plzeňské Městské charity a varhanice Anna Srbová, někdejší starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, či Helena Faberová, která stála u zrodu charity v Českých Budějovicích, doplňuje pod výstavním kolem “Kobzův poeziomat” s možností poslechu rozhovorů s portrétovanými osobnostmi.

Se „stříbrnou ženou“, socioložkou Jiřinou Šiklovou, se budou moci setkat návštěvníci festivalu i obyvatelé Jihlavy 28. října v 18 hodin v Muzeu Vysočiny na debatě nazvané Potřebujeme iniciativu podobnou Chartě 77. „Je to jedinečná možnost zeptat se Jiřiny Šiklové třeba na její postřeh z videorozhovoru k projektu, kde tvrdí, že dnešní společnost je sice nasycená, ale chybí jí přesah, idea, která by se dala jít. Stejně jasně a jednoduše vysvětluje lidskou a občanskou odpovědnost každého z nás spojenou s každodenními kroky. Pro mě bylo každé setkání s Jiřinou Šiklovou a se všemi stříbrnými dámami svátkem a velkým obohacením,“ zve Eva Hrabětová, autorka projektu České stříbro.

České stříbro

Výstava České stříbro se zaměřuje na téma celoživotní občanské odpovědnosti a aktivismu bez ohledu na věk. „Kompasem v životech protagonistek výstavy vždy byly svoboda, vnitřní integrita, svědomí, činnost, co má smysl, starost o místo, kde žijí, a otevřenost myšlení,“ zdůrazňuje Eva Hrabětová. „Svoji cestu si vybraly podle uvedených hodnot sedm či osm desítek let, bez ohledu na většinové mínění poplatné té či oné době. Principy, kterými se řídí, jsou prověřené celým životem a mají hodnotu rodinného stříbra. Když na tenhle kompas rezignujeme, tak se ztratíme,“ pokračuje Eva Hrabětová.

Na fotografiích se tak objevují socioložka Jiřina Šiklová, architektka Eva Jiřičná, psycholožka Dana Němcová, biochemička Helena Illnerová, psychoterapeutka Helena Klímová, výtvarnice Věra Nováková Brázdová, první polistopadová starostka Rudné u Prahy Miluška Havlůjová, archivářka a historička Milena Šimsová, spisovatelka Ludmila Klukanová, farmářka Jana Hladíková z Hradce Králové, zakladatelka českobudějovické charity Helena Faberová, ale třeba i varhanice Anna Srbová, která stála u zrodu plzeňské Městské charity.

České stříbro

Výstavní objekt navrhli architekti Martin Rajniš, známý například jako autor nové poštovny na Sněžce, a Oldřich Sládek, který je autorem medailí loňského Mistrovství světa v hokeji. Obří kovové kolo připomínající London Eye je vysoké dvanáct metrů, otáčí se na elektrický pohon a sedícímu divákovi zobrazuje rotující portréty v zrcadle. Vyprojektovala a zrealizovala ho společnost EXCON, a. s. Kromě samotného obřího kola se veřejnost může seznámit s osudy a postoji těchto žen také na webu projektu www.ceskestribro.eu. Postupně zde budou zveřejňována krátká videa, ve kterých se protagonistky vyjadřují k otázkám o životě v totalitním režimu, odvaze postavit se nespravedlnosti či o rizicích vývoje současné společnosti. Rozhovory s nimi vedla spisovatelka Alena Ježková. Zkrácené záznamy rozhovorů a vzkazy “stříbrných žen” mladším generacím si návštěvníci mohou poslechnout i z tzv. „Kobzova poeziomatu“ umístěného pod kolem.

Výstava se v Jihlavě zdrží do 30. října, poté bude k vidění od 17. listopadu do 10. prosince v Praze na Jungmannově náměstí. Projekt realizuje občanský spolek Buena Vista Vinohrad, který od roku 2009 pořádá zájmové programy pro lidi od šedesátky do sta let. Jeho autorka Eva Hrabětová je absolventkou Katedry sociální práce Filozofické fakulty UK v Praze. Přispěvateli výstavy jsou Nadace ČEZ, Nadace Charty 77, Nadační fond Veolia, Ferona, a. s., Státní fond kultury ČR, Lukr, a. s., město Plzeň a Plzeňský kraj.
Více informací na webu projektu www.ceskestribro.eu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě a letos navíc slaví 20 let. Jubilejní 20. ročník představí vlastní manifest, tvorbu amerického experimentátora Billa Morrisona, kinematografii Islandu či Turecka a výběr z toho nejlepšího z české i zahraniční dokumentární tvorby a mnoho dalšího. MFDF Ji.hlava se uskuteční ve dnech 25. - 30. října 2016.
Více informací najdete na webu www.dokument-festival.cz.

České stříbro

Podrobnosti o „stříbrných ženách“:

Milena Šimsová *1932
archivářka a historička
manželka evangelického faráře, signatáře Charty 77
„Je třeba usilovat o dobré věci.“

Helena Faberová *1935
zakladatelka Diecézní charity v Českých Budějovicích a její první ředitelka
iniciátorka projektu pomoci prostitutkám Magdala
členka a čestná předsedkyně české pobočky organizace Ackermann-Gemeinde
„Všechny moje aktivity byly vždycky odpovědí na nějaký problém.“

Miluška Havlůjová *1929
politická vězeňkyně
bývalá starostka obce Rudná u Prahy
„Je třeba zajímat se o minulost, protože ta se neustále opakuje.“

Ludmila Klukanová *1936
dcera sedláka, totalitním jazykem tzv. třídního nepřítele
básnířka a prozaička tradiční české vesnice
„Mladí by měli být pozornější, je na nich, jak bude společnost vypadat.“

Dana Němcová *1934
psycholožka a katolická intelektuálka
disidentka a politická vězenkyně
matka sedmi dětí
signatářka Charty 77 a jedna z jejích mluvčích
spoluzakladatelka Občanského fóra
„Mladým bych vzkázala, že času je třeba využívat nejenom pro zábavu, ale taky si všímat problémů.“

Věra Nováková *1928
malířka, ilustrátorka a sochařka
vyloučena ze studia svými spolužáky
„Nebezpečné pro dnešní společnost je, že si každý hraje jen na svém písečku.“

Jiřina Šiklová *1935
socioložka a publicistka
signatářka Charty 77
politická vězeňkyně
zakladatelka katedry sociální práce na FF UK a Gender Studies
„Dnešní společnost je nasycená, uspokojená, ale chybí jí přesah.“

Anna Srbová *1941
zakladatelka Městské charity v Plzni
varhanice
nositelka papežského řádu sv. Silvestra
„Každý kousek dobra je lepší než nic.“

Eva Jiřičná *1939
světově proslulá architektka a designérka - nucená emigrantka
„Nic nedělat umí každý, ale mít radost z práce je umění.“

Helena Illnerová *1937
významná fyzioložka a biochemička
bývalá předsedkyně Akademie věd ČR
„Náš směr je západní Evropa, a ne Rusko. Naši kulturu bychom měli stavět na demokracii, a hlavně na důstojnosti člověka. Jde o chápání zodpovědnosti každého z nás, a neříkat si co já můžu... “

Helena Klímová *1937
psychoterapeutka a skupinová analytička
signatářka Charty 77
spoluzakladatelka Rafael Institutu
„Každá společnost po čase potřebuje obnovu zevnitř, obnovu hodnot a společenských rituálů.“

Jana Hladíková *1943
dcera sedláka; ty totalitní režim řadil mezi „třídní nepřátele“
zootechnička
obnovitelka rodinného statku a farmářka
„Časem se ukáže, že pro půdu není dobrá jednotvárnost dnešního zemědělství stylem „hurá, je tady řepka.“

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře