Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Žena má dobře vypadat, schválila předváděčku Oriflamu přímo ve škole sama předsedkyně Asociace ředitelů základních škol. Naše školství vychovává tedy dekorační hostesky (a dělňasy); týdeník radí revoluci

08.08.2016
Žena má dobře vypadat, schválila předváděčku Oriflamu přímo ve škole sama předsedkyně Asociace ředitelů základních škol. Naše školství vychovává tedy dekorační hostesky (a dělňasy); týdeník radí revoluci

Foto: Facebook

Popisek: Oriflame, ilustrační foto

Seminář Jak být krásná pořádá podle Deníku Referendum pro své žačky jistá sázavská škola. S některými věcmi je evidentně třeba začít už na základce. Třeba s tím, že žena má vypadat dobře. Má a smí ale škola dívkám vnucovat, jak vypadat, a jak ne?

Škola je základ života. Bohužel. A to i v případě, že život chápete jen jako boj mezi vyprahlými jedinci. Výchovu k nihilistické filosofii „pracuj a kupuj“ odvážně razí v Sázavě nad Sázavou. V polovině června totiž proběhl na zdejší škole seminář „Jak být krásná“. S nabídkou debaty a školení přišla kosmetička z Kolína. Ředitelka souhlasila. Dívky totiž prý trápí problém s akné. Tak proč jim nevysvětlit, bez čeho mohou a nemohou žít.

Kosmetička dorazila a pomocí výrobků Oriflame předvedla deváťačkám, že vstupují do životní fáze, kdy se ženské tělo mění: Z lidí se stávají ozdoby. Chlapci zájem neprojevili, takže mazali hezky do tělocvičny. Inu, kluci – fotbálek, odřená kolena a tak. Co od nich čekat víc? „Patří to k životu. Žena má dobře vypadat,“ posvětila celou předváděčku Hana Stýblová, z neznámého důvodu předsedkyně Asociace ředitelů základních škol. „Pouze o sobě dáváme vědět. Dá se říct, že si tím vychováváme novou klientelu, ale záleží, jak se to podá,“ přiznala apoštolka Oriflamu z Kolína.

Školní hodina coby teleshopping

Ano, záleží, jak se to podá. Vážně má školní hodina sloužit jako teleshoppingová propagace  kosmetické firmy? Řeknou vám, kdo jste a co máte chtít. Žáci pokorně přijímají předem danou identitu i životní úkol. Žena musí být krásná, aby vůbec dostala práci a mohla vydělávat a nakupovat. Ideálně pak Oriflame, samozřejmě. Výchova budoucího zákazníka jedna radost. 

Sázava se tak sice proslavila svatým Prokopem, který vyoral brázdu čertem, dnes ale učitelé ryjí se zapřaženými žáky nové brázdy. Brázdy nabídky a poptávky, píše Referendum.

Vzdělání je jen další bonus do životopisu pro firmu

Ostatně už francouzský filosof Louis Althusser k tomu sepsal pár bystrých postřehů (tedy ještě předtím, než zabil svou ženu). Škola je podle něj jednou ze zásadních institucí. Skrze ni jsou totiž žáci vystaveni ideologickým výzvám. Aby je náhodou nenapadlo dělat takové zhůvěřilosti jako třeba nesouhlasit nebo se bouřit. Viděli jste film The Wall? Tak asi tak…Po zazvonění zvonku je třeba studenty řádně zpracovat. „Žádný jiný ideologický státní aparát nemá během tolika let k dispozici povinné posluchačstvo – pět až šest dnů ze sedmi, osm hodin denně po dobu celého dětství.“ A v naší společnosti od katedry promlouvá především trh.

Znalosti se mění na seznam kvalit, které budou zajímat budoucího šéfa. Vzdělání je jen další bonus do životopisu pro firmu. A škola zajistí i přerod žáků v kosmeticky upravené a konkurenceschopné zaměstnance. Husákovy děti zkrátka dorostly a v roli pedagogů vyráží ze sboroven zajistit tržní normalizaci.

Situace ve školství navíc už předem dusí možné změny. Učitelé dostávají podprůměrné platy a k tomu dávky deprese. Jejich povolání pozbylo úcty okolí. Pedagogické fakulty jsou tak víceméně továrnou na vyhoření a její absolventi se často mění v popeláře dětských duší. Na postupy osvědčené ve světě nezbývá sil. Na metody, jak puberťáky zapojit do smysluplných činností. Jak je dokopat k otázkám, jak funguje společnost, do které za chvíli vpadnou, a proč to v ní chodí právě takto. Jak s nimi diskutovat, ptát se na jejich postoje, učit je argumentovat a vyslechnout názor druhého. A jak odolat tlaku okolí.

Změňte ten svět!

Co kdyby ale přišel jiný učitel? Takový, který studentkám řekne: „Identita ženy nepovstává ze rtěnky a krémů. A muže netvoří jeho fyzička. Holky se nemusí malovat a kluci nemusí rotovat po žíněnkách. Identity se mění, je to nedokončený proces. A ten proces je ve vašich rukou. Nepasujete mezi dokonalé holky a kluky z plakátu? Odsoudí vás společnost za vaše akné? Dorůstáte do světa, kde vás zaměstnají jen jako dekorační hostesku nebo dělňase? Změňte ten svět!“

Jenže to by ten pedagog musel nějaké to světélko v tunelu vidět sám. Ve chvíli, kdy je ubitý nízkým platem a obecným opovržením od okolí i studentů, asi nikoho ke změně světa nabádat nebude…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Lucie Kolouchová

Komentáře