Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Hvězdárna Valašské Meziříčí usiluje o získání statutu výzkumné instituce. Pokud uspěje, mohla by se ucházet o granty na výzkumnou činnost

25.10.2016
Hvězdárna Valašské Meziříčí usiluje o získání statutu výzkumné instituce. Pokud uspěje, mohla by se ucházet o granty na výzkumnou činnost

Foto: kr-zlinsky.cz

Popisek: Hvězdárna ve Valašském Meziříčí prochází až do 16. prosince rozsáhlou rekonstrukcí

Rada Zlínského kraje schválila podání žádosti Hvězdárny Valašské Meziříčí o získání statutu výzkumné instituce. Díky němu by mohla usilovat o granty na výzkumnou činnost, k ničemu jinému by ji ale tento statut nezavazoval.

„Příspěvková organizace Hvězdárna Valašské Meziříčí nás coby zřizovatele požádala, abychom Radě pro výzkum, vývoj a inovace při Úřadu vlády České republiky adresovali žádost o přijetí na tzv. Seznam výzkumných institucí. Bude-li po prozkoumání rozsahu a charakteru výzkumné činnosti Radou pro výzkum naše hvězdárna přijata a uznána výzkumnou institucí, může se ucházet o granty na výzkumnou činnost, jinak tato skutečnost hvězdárnu ani Zlínský kraj k ničemu nezavazuje. Na základě procesních postupů je nezbytné, aby žádost podal kraj jako zřizovatel," vysvětlil radní pro kulturu Ladislav Kryštof.

Hvězdárna Valašské Meziříčí

„Hvězdárna provádí mimo jiné základní nebo aplikovaný výzkum a další odborné aktivity v oborech přírodních, technických a společenských věd. Šíří jejich výsledky prostřednictvím výuky formou vzdělávacích a osvětových akcí a programů. Výsledky své výzkumné činnosti předáváme všem věkovým kategoriím například i prostřednictvím experimentálně zaměřených edukačních programů pro děti, mládež, ale i pro odbornou a širokou veřejnost. Být v seznamu výzkumných institucí není jen prestižní záležitostí, ale především možností k dalšímu prohloubení spolupráce s výzkumnými a vzdělávacími institucemi doma i v zahraničí," uvádí mimo jiné v žádosti Libor Lenža, ředitel Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

Hvězdárna Valašské Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. navázala ve své činnosti na práci soukromé Ballnerovy hvězdárny, přezdívané též kolňa badajna, postavené v roce 1929. Od roku 1994 probíhala postupná rekonstrukce historického objektu a od roku 2001 je Ballnerova hvězdárnička součástí Hvězdárny Valašské Meziříčí. Tato nejstarší hvězdárna na Moravě byla veřejnosti zpřístupněna 12. 5. 2005. Ve zrekonstruovaných prostorách Ballnerovy hvězdárny byla vytvořena malá výstavní síň, umožňující prezentovat jak obrazové dokumenty, tak i nejrůznější historické předměty a přístroje.

Ballnerova hvězdárna ve Valašském Meziříčí

Ballnerova hvězdárna

Pod kopulí o průměru tří metrů se v minulosti scházeli zájemci o astronomii na Valašsku, kteří také později iniciovali výstavbu nové kamenné observatoře. Ta byla otevřena pro veřejnost v roce 1955, tedy před více než šedesáti lety. Architektonický návrh je dílem akademického architekta Zdeňka Plesníka. Stavbu po válce s nadšením řídil a organizoval její pozdější první ředitel pan Josef Doleček as v roce 1964 se podařilo postavit druhou budovu – odborné pracoviště. Postupně byla hvězdárna vybavována novými přístroji a pozorovací technikou a zapojila se do pozorovatelské činnosti. Centrem přednáškové činnosti je hlavní budova s rozsáhlou vstupní halou s obrazovou výzdobou, přednáškovým sálem, vybaveným audiovizuální technikou, a kopulí s dalekohledem Zeiss-coudé 150/2250 mm.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře