Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Titul Lidová stavba roku Zlínského kraje získala obec Vlachovice za obnovu usedlosti č. p. 115. Ta nyní slouží jako Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska

13.10.2016
Titul Lidová stavba roku Zlínského kraje získala obec Vlachovice za obnovu usedlosti č. p. 115. Ta nyní slouží jako Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska

Foto: kr-zlinsky.cz

Popisek: Zrekonstruovaná vlachovická usedlost čp. 115 nyní slouží jako Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska

V sídle Zlínského kraje byli dnes slavnostně oceněni vlastníci staveb, kterým se podařilo uskutečnit příkladnou obnovu památek lidové architektury. Titul „Lidová stavba roku Zlínského kraje" a s ním spojenou finanční odměnu 50 000 korun získala obec Vlachovice za obnovu usedlosti č. p. 115.

Hejtman Stanislav Mišák poděkoval nejen těm, kdo se letos do soutěže přihlásili, ale všem, kdo mají odvahu a odhodlání přispět k zachování lidových staveb na území Zlínského kraje. „Tito lidé si zaslouží poklonu, protože jsou ochotni pustit se do obnovy něčeho, co vypadá, že by bylo lepší, kdyby se to zbouralo, navíc jim do toho ještě další mluví. Takové úsilí vyžaduje ohromné zapálení, jasnou vizi a často také podporu a spolupráci v rodině nebo v obci," řekl hejtman a zároveň připomněl, že projekt Lidová stavba roku Zlínského kraje vznikl v roce 2008.

Muzeum Vlachovska

Obec Vlachovice, zastoupená starostou Zdeňkem Hověžákem a místostarostou Radkem Fryzelkou, získala vítězství díky záchraně jedné z původních usedlostí, která nyní slouží jako Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska.

Muzeum Vlachovska

„Naším cílem bylo vytvořit živé muzeum – aby nebylo jen o zajímavých předmětech, ale především aby bylo místem, které lidem umožní setkávat se a rozvíjet místní tradice a zvyky. Jedná se o projekt, který vyšel přímo z iniciativy občanů a je dobrou inspirací pro celý region," řekl starosta Hověžák.

Muzeum Vlachovska

Druhou nominovanou obnovou bylo přenesení sloupkové stodoly z obce Břestek do Muzea v přírodě – Parku Rochus v Uherském Hradišti. Ředitel této obecně prospěšné společnosti Jan Blahůšek rovněž obdržel gratulaci a upomínkové dárky Zlínského kraje.

Muzeum Vlachovska

V minulých letech byly ve Zlínském kraji oceněny tyto památkové obnovy:

Vinohradnická búda ve Veletinách (2008)
Usedlost č.p. 6 v Komni (2009)
Soubor staveb usedlosti č.p. 18 zv. Šenk v Karolince, Vinohradnická stavba ve Veletinách (2011)
Fojtství č.p. 60 v Jasenné (2012)
Venkovská usedlost č.p. 37 ve Zlámanci a Domek č.p. 256, ul. Říčanská ve Vizovicích (2015)
(v roce 2013 ocenění uděleno nebylo)

Součástí slavnostního ceremoniálu, který připravili pracovníci Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, bylo také představení nově vydané knihy Katalog lidové architektury, okr. Kroměříž, jehož autory jsou Prof. Ing. arch. Antonín Kurial a PhDr. Věra Kovářů. Vydání této publikace podpořil Zlínský kraj.

Katalog lidové architektury - okres Kroměříž

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Komentáře